Wojewódzki Klub Kronikarza OSP Województwa Wielkopolskiego Poznań 14 listopada 2015 r.

W dniu 14 listopada 2015 r. w Poznaniu odbyło się spotkanie inaugurujące działalność Wojewódzkiego Klubu Kronikarza OSP Województwa Wielkopolskiego.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele oddziałów powiatowych Związku ZOSP RP z województwa wielkopolskiego, którzy zadeklarowali chęć udziału w pracach Klubu.

GALERIA (WEJDŹ)

Klub został powołany na mocy uchwały Prezydium ZOW ZOSP RP z nr. 178/23/2015 z dnia 23 czerwca 2015 roku.

Przybyłych gości powitał i spotkanie prowadził wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Grzegorz Marszałek. W spotkaniu uczestniczyli również członek ZG ZOSP RP Stanisław Wolniczak, skarbnik ZOW ZOSP RP Andrzej Piaskowski oraz członek ZOW ZOSP RP Henryk Żok, a także członek Komisji Kultury i Sportu Ireneusz Ćwiek.

Na wstępie spotkania uczczono minutą ciszy ofiary zamachu terrorystycznego w Paryżu z 13.11.2015 r.

Po wyczerpującej i ciekawej autoprezentacji uczestnicy powołali Zarząd Wojewódzkiego Klubu Kronikarza OSP Województwa Wielkopolskiego. W Zarządzie reprezentowane są wszystkie subregiony województwa wielkopolskiego:

Subregion koniński:

• Bogdan Siwiński – OSP Roztoka (powiat: koniński-ziemski)
  • Józef Ludwicki – OSP Chełmno (powiat: kolski)

Subregion kaliski:

• Małgorzata Judasz – OSP Sierzchów (powiat: kaliski)
  • Irena Poprawa – OSP Gorzyce Wielkie (powiat: ostrowski)

Subregion pilski:

• Ewa Burzyńska – OSP Lipia Góra (powiat: chodzieski)
  • Jan Maćkowiak – OSP Wągrowiec (powiat: wągrowiecki)

Subregion leszczyński:

• Henryk Żok – OSP Wolsztyn (powiat: wolsztyński)
  • Patryk Wyrwas – OSP Karolew (powiat: gostyński )

Subregion poznański:

• Marlena Piechocka – OSP Mosina (powiat: poznański)
  • Przemysław Szalaty – OSP Nekla (powiat: wrzesiński)

Grzegorz Marszałek - przedstawiciel ZOW ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego.

Zarząd Wojewódzkiego Klubu Kronikarza Województwa Wielkopolskiego na pierwszym posiedzeniu ukonstytuował się następująco:

1. Bogdan Siwiński – przewodniczący
  2. Małgorzata Judasz – wiceprzewodnicząca
  3. Jan Maćkowiak - wiceprzewodniczący
  4. Marlena Piechocka – sekretarz
  5. Patryk Wyrwas – kronikarz

Członkowie:

• Józef Ludwicki
  • Irena Poprawa
  • Ewa Burzyńska
  • Przemysław Szalaty
  • Henryk Żok
  • Grzegorz Marszałek

Celem Klubu jest rozpropagowanie dokumentowania historii oraz dorobku Ochotniczych Straży Pożarnych poprzez spisywanie kronik w Ochotniczych Strażach Pożarnych w Wielkopolsce. Do zadań Klubu należy:

• promowanie kronikarstwa w OSP,
  • zachęcanie kronikarek i kronikarzy OSP do czynnego udziału w dokumentowaniu strażackiej historii,
  • organizowanie klubów kronikarskich OSP na szczeblu powiatowym i gminnym,
  • wspieranie organizacji przeglądów lub konkursów kronik OSP na szczeblu powiatowym i gminnym,
  • przeprowadzanie fachowych szkoleń i warsztatów dla kronikarek i kronikarzy czynnych oraz zaczynających pracę kronikarską,
  • propagowanie wojewódzkich i ogólnopolskich konkursów kronik.

Na podkreślenie zasługuje fakt utworzenia na serwisie społecznościowym Facebook  grupy Kronikarze NGO.

Jest to miejsce dla kronikarzy OSP i innych organizacji społecznych, dla tych, którzy dopiero chcieliby zacząć swoją przygodę z kronikarstwem oraz sympatyków. Członkowie dzielą się wiedzą i doświadczeniem, pomysłami, wspomnieniami z konkursów i innych wydarzeń kronikarskich.

Wszystkich chętnych zapraszamy:

Bogdan Siwiński i Małgorzata Judasz przedstawili także z ofertę przeprowadzenia warsztatów dla kronikarzy OSP. Warsztaty będą mogły odbyć się w wybranej lokalizacji na terenie Wielkopolski po zebraniu 15-25 chętnych osób. Szczegóły prosimy uzgadniać kontaktując się przez e-mail: osproztoka@op.pl lub przez wiadomość prywatną w grupie serwisu Facebook: Kronikarze NGO.

Członkowie Klubu zapraszają do ścisłej współpracy Oddziały Powiatowe ZOSP RP, Oddziały Gminne ZOSP RP, jednostki OSP oraz samych kronikarzy.

Poniżej załączamy do pobrania regulamin Klubu Kronikarza z prośbą o jego rozpropagowanie na terenie województwa tak aby podobne kluby mogły być powoływane na szczeblu oddziałów powiatowych i gminnych.

Regulamin Klubu Kronikarza (POBIERZ)

Uchwała 178/23/2015 (POBIERZ)

Informacja dla wszystkich Prezesów, Członków OSP (POBIERZ)

DATA PUBLIKACJI: 2015-11-21 + Pozostałe aktualności