Aktualności

III edycja obozu MDP 3-13 lipca 2016 r. Chalin

W dniach 3-13 lipca 2016 roku w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie gm. Sieraków odbyła się III edycja obozu szkoleniowego dla członków młodzieżowych drużyn pożarniczych (MDP) kandydatów na dowódców w zakresie ochrony przyrody i ratownictwa wodnego podczas którego odbył się kurs na młodszego ratownika wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego. Organizatorem obozu był Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej Woj. Wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka wraz z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych przez dziesięć dni szkolili się z zakresu ratownictwa wodnego, przeciw pożarowego oraz ochrony przyrody.Zadanie to zostało dofinansowane ze środków MSWiA za pośrednictwem Związku OSP RP.


ZDJĘCIA 1 (WEJDŹ)

ZDJĘCIA 2 (WEJDŹ)

 

W pierwszym dniu w Poznaniu na basenie „Chwiałka” został przeprowadzony egzamin wstępny dotyczący potwierdzenia umiejętność z zakresu pływania oraz zakwalifikowania do poszczególnych grup dotyczących poziomu pływaniu.

 

Po egzaminie udaliśmy się do Chalina. Gdy tylko stawiliśmy pierwsze kroki na terenie ośrodka powitał nas kierownik Jarosław Śmierzchalski. Po zjedzeniu obiadu i zakwaterowaniu wszyscy uczestnicy obozu udali się na zwiedzanie ośrodka oraz eksponatów znajdujących się w muzeum. Po kolacji odbyło się omówienie regulaminu ośrodka, obozu, plaży w Prusimiu oraz pływalni w Łężeczkach. Podczas wieczornego ogniska uczestnicy zostali podzieleni na trzy drużyny:

  • Pomarańczowa Mamba,
  • Błękitne Jednorożce,
  • Zielone Supermenki, Batmany, Jednorożce i Wieloryby.

Drużyny utworzyły swoje chorągwie, wybrały drużynowych oraz stworzyły wspólnie regulamin obozu. Ustalone zostały zasady współpracy oraz wymagania kadry względem uczestnikówi oczywiście odwrotnie.

 

Każdy kolejny dzień zaczynał się o godzinie 7:00, piętnaście minut później wszyscy wyruszali na poranną zaprawę fizyczną. Śniadanie oraz poranny apel rozpoczynał każdy nowy dzień. Zajęcia z WOPRem rozpoczęliśmy od teorii przeprowadzonej przez Instruktora WOPR. Uczestnicy zapoznali się z sprzętem niezbędnym do pracy na akwenach wodnych oraz podstawami prawnymi.

 

Po obiedzie rozpoczęły się zajęcia sportowe. Rywalizacja drużyn polegała na meczu piłki nożnej, konkurencjach z hula hop, rzutu piłką do celu oraz gry w wodne kręgle. Wieczór minął na zajęciach z pierwszej pomocy przeprowadzonych przez Panią Małgorzatę Janek, nauki węzeł oraz musztry. Dnia następnego po porannych obowiązkach wybraliśmy się na zajęcia z NordicWokingu. Podczas spaceru dowiedzieliśmy się prawidłowego używania kijków oraz przydatnych ćwiczeń. Po południu wybraliśmy się na plażę na zajęcia z WOPRem. Zajęcia przeprowadził Instruktor WOPR Tomasz Dembski. Uczestnicy mieli zajęcia z zakresu poprawy umiejętności pływania, ratownictwa z użyciem skutera wodnego oraz platformy. Wieczorne zajęcia dotyczyły filmów instruktażowych z ratownictwa wodnego oraz lodowego.

 

Dzień kolejny rozpoczęliśmy od zajęć, które poprowadziła dh Lena z „Decupage”. Najlepiej wykonane prace należały do płci męskiej z OSP Wieleń. Wszyscy uczestnicy z starannością pokonywali pierwsze kroki w robótkach ręcznych. Po artystycznych zajęciach pojechaliśmy na basen do Łężeczek aby pod okiem instruktorów WOPR doskonalić swoje umiejętności pływackie. Wieczorem dokończyliśmy nasze prace z „Decupage”. Po odpoczynku przyszedł czas na zmagania się z kartografią. Nauka obsługi busoli oraz kompasu okazałą się nie małym wyzwaniem. Udało się narysować mapki Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie.

 

Czwartek był dniem zwiedzana Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali historii naszego kraju. Zwiedzanie bunkrów cieszyło się dużym zainteresowaniem. Na powrocie mieliśmy okazję odwiedzić dawną Chatę Szewca i zobaczyć jedyną pozostałą w oryginale „czarną kuchnię”. Po południu razem z Panią Karoliną -pracownikiem OEP udaliśmy się na przyrodniczą grę terenową. Wieczór upłynął nam na przygotowaniu scenek na uroczyste ognisko kończące obóz. Ależ było śmiechu.

 

W piątek po śniadaniu dzielnie wyruszyliśmy nad jezioro do Prusimia. Kolejne zmaganiaz zajęciami wodnymi. Rzut rzutką, pływanie, zajęcia na łodzi oraz podejmowanie tonącego z wody. Po południe to czas na relaks po ciężkim dniu na wodzie. Jedziemy na kręgle do Sierakowa. Rywalizacja ogromna. Wszyscy dobrze się bawili. Pięć osób uzyskało podczas gry w kręgle „Strick”. Po kolacji nauka węzłów oraz zajęcia z musztry. Sobota to dzień pierwszych egzaminów i zaliczeń z WOPRu. Praktyka okazała się wcale nie być taka łatwa. Pogoda była w kratkę ale to tylko uświadomiło naszym młodszym ratownikom, że bycie ratownikiem to nie tylko noszenie koszulki ale ciężka praca i odpowiedzialność w różnych warunkach pogodowych. Na prośbę uczestników obozu wieczorem odbyła się dyskoteka. Nie zabrakło na niej pięknych przebrań. W niedzielę rano chętne osoby wyruszyły na mszę świętą do Kurnatowic. Pozostali uczestnicy zmagali się na zajęciach sportowych oraz grach i zabawach. Rozegrano rywalizację w trzech kategoriach: strzelanie z łuki, strzelanie z wiatrówki oraz rzucanie rzutkami co celu. Po obiedzie odbył się egzamin teoretyczny na młodszego ratownika Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wieczorem odwiedził nas dh Bartosz Hodrych i przeprowadził zajęcia z stylizacji ran. Każdy mógł sobie przy pomocy malowideł oraz innych materiałów zrobić ranę. Dzięki temu młodzi ratownicy mogli w pewien sposób zobaczyć różnorodność ran jakie mogą wystąpić oraz poznać zasady udzielania pierwszej pomocy przy takich ranach. Chętne osoby wieczorem stworzyły lożę kibiców i obejrzeli mecz finałowy Euro2016 w piłkę nożną.

 

Zostały nam tak naprawdę trzy dni. Ruszamy nad jezioro aby się zrelaksować. Plażujemy i gramy w piłkę. Po południu odwiedza nas Ochotnicza Straż Pożarna z Sierakowa i zaczynamy zajęcia z płetwonurkami oraz łodzią i motorówką ratunkową. Wieczorem jest czas aby kończyć rozgrywki z strzelania z wiatrówki oraz łuku. Dziś w nocy alarm. Godzina 1:50. Cichu, szaro a my w pełnym obuwiu, ciepłych butach z latarkami ustawiamy się przed budynkiem. Wszyscy bardzo szybko zareagowali na nocną pobudkę i ustawili się na zbiórce. Zadaniem jest odnalezienie trzech skrzynek w których ukryte są hasła. Hasłem okazała się informacja o ślubowaniu na Młodszego Ratownika WOPR. Wszyscy dzielnie rano o godz. 7:00 wstali. To już dziś pożegnalne ognisko i złożenie ślubowania. Rano trwają przygotowania oraz zajęcia z wychowawcami.

 

Po południu rozpoczynamy uroczysty apel wraz z ślubowaniem. Naszymi gośćmi byli przedstawiciele Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Wielkopolskiego, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Lasów Państwowych oraz Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie. Podczas apelu kandydaci na ratowników WOPR złożyli uroczyste ślubowanie. Podsumowane zostało nasze dziesięć dni pracy na obozie. Wręczone nagrody oraz podziękowania. Po części oficjalnej odbyła się krótka część artystyczna wykonana przez uczestników obozu. Póżniej pozostało nam już tylko świętować przy ognisku. Polały się pierwsze łzy.. nikt nie chciał wracać do domu. Tego dnia nie mogło również zabraknąć zielonej nocy. O godz. 21:30 wszyscy ubieramy stroje kąpielowe, zabieramy pasty do zębów i idziemy na boisko na pastową wojnę. Wszyscy wyglądają pięknie. Tego dnia, nikt nie może powiedzieć, że brak mu pasty do umycia zębów. Kilka zabaw na boisku i czas uszanować ciszę nocną.

 

To już jest koniec. Od samego rana w środę się spakowaliśmy i sprzątamy swoje miejsce zakwaterowania. Jeden wielki płacz, wymiana numerów telefonów, pamiątkowe zdjęcia. Po obiedzie czas na odjazd do domu. Część młodzieży zostaje odebrana z Chalina, pozostała ekipa jedzie do Poznania. Ostatnie słowa „do widzenia” i każdy rusza w swoją stronę. Do naszych Ochotniczych Straży Pożarnych wróciło 40 nowych młodszych ratowników wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego. Wielkie podziękowania dla wszystkich organizatorów a przede wszystkim dla kardy obozowej druhny Leny i Druha Andrzeja Piaskowskich oraz druha Ireneusza Ćwieka.

 

Joanna Jurga -OSP Kębłowo

Kierownik Obozu


Podziel się
DATA PUBLIKACJI: 2016-08-16 + Pozostałe aktualności
phone
+48 (061) 848 13 91
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja

RSS ODDZIAŁU

Kliknij i dodaj nasze kanały informacyjne do swojego czytnika RSS.

PLIKI DO POBRANIA

Kliknij aby przejść do listy plików do pobrania. Znajdziesz tu dokumenty, formularze oraz wiele innych.

WIZYTÓWKI OSP

Kliknij aby zobaczyć wizytówki naszych OSP. Zdjęcia, Kontakty, Dane adresowe.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

Kliknij aby zapisać się do Newslettera naszego Zarządu Wojewódzkiego

Na górę Strona główna
lupka