Aktualności

Wyniki wielkopolskich eliminacji XL edycji OTWP Młodzież Zapobiega Pożarom, Żychlin 22.04.2017 r.

22 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie odbyły się wielkopolskie eliminacje XL edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Turniej odbywa się nieprzerwanie od 1977 roku.

Organizatorami Turnieju są:
 • Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Wielkopolskiego im generała Stanisława Taczaka,
 • Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu,
 • Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego,
 • Powiat Koniński,
 • Oddział Powiatowy Związku OSP RP powiatu konińskiego ziemskiego i grodzkiego,
 • Miasto Konin,
 • Gmina Stare Miasto,
 • Biblioteka Publiczna Gminy Stare Miasto.
Dobrym duchem oraz inspiratorem finału był druh Andrzej Piaskowski prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP powiatu konińskiego ziemskiego.


Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie im. Fryderyka Chopina. Część pomieszczeń dydaktycznych oraz administracyjnych szkoły znajduje się w położonym w parku dawnym dworze Bronikowskich. Dwór w stylu klasycystycznym zbudowano ok. 1820 r. Na początku września 1829 r. na weselu córki właściciela wsi Melani Bronikowskiej, we dworze gościł Fryderyk Chopin.  Wszyscy otrzymali specjalnie na tę okazję wznowiony przez Starostwo Powiatowe w Koninie komiks pn. Chopin na weselu w Żychlinie, czyli Fryderyka przygody na mniej poważną nutę.

Zofia Kossak-Szczucka - wnuczka Anieli z Kurnatowskich Gałczyńskiej, odwołując się do wspomnień babki, opisała koncert Chopina dla gości weselnych w Żychlinie następująco:

Nie był jeszcze sławny, ale grał cudownie. Cisza była w salonie, jak makiem siał [...] nie był wesoły i grał tak smutno, że zły się cisnęły do oczu. W: Dziedzictwo, t. II, Warszawa 1964, s. 57 (cyt. za: Henryk F. Nowaczyk: Kiedy Chopin "grał cudownie" na żychlińskim weselu?, op. cit., s. 39). Źródło: http://pl.chopin.nifc.pl/chopin/places/poland/id/583

Młodzież z opiekunami odwiedziła również znajdująca się w Żychlinie parafię ewangelicko-reformowaną. Jest to jedyna parafia ewangelicko-reformowana zachowana od czasów polskiej Reformacji do dnia dzisiejszego. Gości parafii przyjął proboszcz ksiądz major Tadeusz Jelinek kapelan Ekumenicznej Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Żychlinie, który pokazał również klasycystyczną plebanię z 1839 r. przy kościele w Żychlinie, dzwonnicę ufundowaną w 1788 r. przez Adama Feliksa Bronikowskiego (przeniesioną w 1821 r. na murowany cokół) oraz znajdujące się przy zabudowaniach lapidarium i cmentarz.

Biblioteka Publiczna Gminy Stare Miasto przygotowała dla wszystkich uczestników QUEST o historii Żychlina i ufundowała nagrody. Komenda Miejska PSP w Koninie zorganizowała stoisko ze sprzętem pożarniczym oraz czujkami dymi i tlenku węgla  w ramach specjalnej akcji prewencyjnej.

Żychlin ze swoim dziedzictwem historycznym, kulturalnym i przyrodniczym okazał się dla wielu uczestników miejscem ciekawym i niezwykłym.

W organizacji imprezy pomocy rzeczowej i finansowej udzielili:
 • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu,
 • Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego,
 • Kaliskie Zakłady Przemysłu Terenowego Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
 • Wytwórnia Umundurowania Strażackiego w Brzezinach,
 • Powiat Koniński,
 • Miasto Konin,
 • Burmistrz Miasta i Gminy Golina Mirosław Durczyński,
 • Burmistrz Miasta i Gminy Rychwał Stefan Dziamara,
 • Burmistrz Miasta i Gminy Rzgów Grzegorz Matuszak,
 • Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Koninie,
 • Gmina Stare Miasto,
 • Oddział Gminny Związku OSP RP w Starym Mieście,
 • Ochotnicza Straż Pożarna w Żychlinie,
 • Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Mieście,
 • Ochotnicza Straż Pożarna w Koninie Chorzniu.
Swoją obecnością eliminacje zaszczycili:
 • Starosta Koniński - Stanisław Bielik,
 • Wiceprezydent Miasta Konina - Sebastian Łukaszewski,
 • Komendant Miejski PSP w Koninie - bryg. Janusz Dębowski, 
 • Burmistrz Goliny - Mirosław Durczyński,
 • Wójt Gminy Stare Miasto - Ryszard Nawrocki,
 • Wójt Gminy Rzgów – Grzegorz Matuszak,
 • Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie - Anna Matczak-Gaj,
 • Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Starym Mieście - druh Ireneusz Ćwiek,
 • członek Prezydium ZOW ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego – druh Grzegorz Ciesielski.
Pracami Jury tegorocznego finału tradycyjnie kierowała pani brygadier Urszula Fietz-Strychalska ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu.

Celem Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie: ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.

W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży: zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej historii i tradycji ruchu strażackiego oraz znajomości przepisów przeciwpożarowych.

Eliminacje poszerzają wiedzę z zakresu ochrony środowiska, ratownictwa w tym ratownictwa, ekologicznego, chemicznego, medycznego, przeciwpożarowego. Uczestnicy przygotowując się do eliminacji zdobywają podstawową wiedzę z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Turniej zwiększa świadomość potrzeby ochrony środowiska naturalnego i uczy skutecznych sposobów ograniczania skutków zagrożeń ekologicznych. Kształtuje właściwe postawy i zachowania wobec szkodliwej działalności człowieka. W Turnieju uczestniczy młodzież w trzech grupach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych, uczniowie szkół gimnazjalnych, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Eliminacje odbywają się na szczeblach: środowiskowym, gminnym (miejskim, miejsko-gminnym), powiatowym, wojewódzkim, centralnym.

Eliminacje wojewódzkie składają się z dwóch części: testu pisemnego i finału ustnego, do którego kwalifikuje się po pięć osób w każdej z trzech grup wiekowych. W tegorocznych eliminacjach wzięli udział finaliści eliminacji powiatowych z 32 powiatów Wielkopolski w sumie 95 osób.


Po eliminacjach pisemnych 15 uczestników, po 5 z każdej grupy wiekowej z największą liczbą punktów przystąpiło do eliminacji ustnych. W wyniku rozgrywek finałowych kolejność zajętych miejsc przedstawia się następująco:

Grupa I (szkoły podstawowe)

Imię i nazwisko

Powiat

Liczba punktów

Miejsce

Bartosz Ochliński

gostyński

11

I

Wojciech Góźdź

ostrowski

11

II

Mateusz Zalisz

wolsztyński

9

III

Wojciech Kozłowski

ostrzeszowski

4 (24)

IV

Olga Ciesielska

wągrowiecki

4 (22)

V


Grupa II grupa(gimnazja)

Imię i nazwisko

Powiat

Liczba punktów

Miejsce

Marek Regdosz

szamotulski

11 (31)

I

Milena Mrugalska

ostrzeszowski

11 (24)

II

Natalia Konieczna

nowotomyski

5

III

Maurycy Hechmann

leszczyński

4

IV

Wiktoria Piwecka

poznański

3

V


Grupa III (szkoły ponadgimnazjalne)

Imię i nazwisko

Powiat

Liczba punktów

Miejsce

Jakub Goździkowski

złotowski

13 (29)

I

Marta Kamińska

pilski

13 (24)

II

Tomasz Wstawski

koniński grodzki

12

III

Tomasz Cichocki

kościański

10

IV

Miłosz Cybul

słupecki

9

VUczestnicy za udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki, dodatkowo za zajęcie pierwszych 5 miejscy otrzymali nagrody rzeczowe. Opiekunom za trud pracy wniesiony w przygotowanie finalistów wręczone zostały dyplomy. Gratulujemy.

Osoby, które zajęły 1 i 2 miejsce w każdej z kategorii wiekowych, będą reprezentowały województwo Wielkopolskie na finale centralnym OTWP, który odbędzie się w dniach 2-4 czerwca 2017 r. w Myślenicach (woj. małopolskie).


Podziel się
DATA PUBLIKACJI: 2017-04-23 + Pozostałe aktualności
phone
+48 (061) 848 13 91
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja

RSS ODDZIAŁU

Kliknij i dodaj nasze kanały informacyjne do swojego czytnika RSS.

PLIKI DO POBRANIA

Kliknij aby przejść do listy plików do pobrania. Znajdziesz tu dokumenty, formularze oraz wiele innych.

WIZYTÓWKI OSP

Kliknij aby zobaczyć wizytówki naszych OSP. Zdjęcia, Kontakty, Dane adresowe.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

Kliknij aby zapisać się do Newslettera naszego Zarządu Wojewódzkiego

Na górę Strona główna
lupka