Miejsko-powiatowe obchody Dnia Strażaka w Koninie, 14.05.2017 r.

14 maja 2017 r. na Placu Wolności w Koninie strażacy z ochotniczych straży pożarnych miasta Konina i powiatu konińskiego oraz funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej świętowali wspólnie obchody Dnia Strażaka.

Galeria (wejdź)

W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście w osobach:
  • Poseł na Sejm RP Tomasz Piotr Nowak,
  • Poseł na Sejm RP Ryszard Bartosik,
  • Przedstawiciel Wojewody Wielkopolskiego Anna Bielska,
  • Członek Głównego Sądu Honorowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP druh Władysław Koliński,
  • Vice Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofia Itman,
  • Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Kazimierz Pałasz,
  • Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP mł. bryg. Arkadiusz Przybyła,
  • Prezydent Miasta Konina Józef Nowicki wraz z Zastępcami Sławomirem Lorkiem i Sebastianem Łukaszewskim,
  • Starosta Powiatu Konińskiego Stanisław Bielik,
  • Burmistrzowie i Wójtowie z terenu powiatu konińskiego,
  • Dyrektor ds. Lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie Piotr Czerwiński-Mazur,
  • zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Konin Tomasz Anastaziak,
  • zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Koninie nadkom. Mariusz Jaworski,
  • przedstawiciel Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Koninie kpt. Łukasz Adamiak,
  • Proboszcz parafii pw. Św. Bartłomieja w Koninie ks. prałat Tomasz Michalski,
  • przedstawiciele urzędów, instytucji, szkół i uczelni, firm oraz zakładów pracy,
  • przedstawiciele Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa.

Główne uroczystości na Placu Wolności poprzedziła Msza Święta w Kościele pw. św. Bartłomieja.

Po Mszy św. uczestnicy przedefilowali na Plac Wolności w Koninie. Duże zainteresowanie wzbudziły dwa pododdziały, pierwszy stworzony przez Przedszkolną Drużynę Pożarniczą, działającą przy Przedszkolu nr 25 "Bajaka" w Koninie, które na co dzień współpracuje z Ochotnicza Strażą Pożarną w Koninie Chorzniu oraz po raz pierwszy utworzony przez druhny z OSP miasta Konina i Powiatu konińskiego pododdział Kobiecej Drużyny Pożarniczej.

Na placu przybyłych gości powitali: Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Ziemskiego ZOSP RP druh Andrzej Piaskowski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Grodzkiego ZOSP RP druh Andrzej Herudziński oraz Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Koninie bryg. Janusz Dębowski.

Złożyli oni podziękowania władzom państwowym i samorządowym oraz instytucjom i urzędom za dotychczasową współpracę i wsparcie, a wszystkim strażakom i pracownikom cywilnym oraz druhom za efektywną służbę i pracę, trud, poświecenie i ofiarność w ciągłej walce z żywiołami, stwierdzając: "W to dzisiejsze Strażackie Święto, Święto Floriana pragniemy wyrazić naszą olbrzymią wdzięczność i wieczną pamięć za te starania w czasie których nie szczędzimy, ani własnego zdrowia, ani własnego czasu. Dzisiejszy dzień to również okazja, aby złożyć najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, aby praca, pasja i misja którą wykonujemy sprawiała zawsze satysfakcję, a wdzięczność społeczności zawsze jej towarzyszyła".

Podczas uroczystości sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Podłężnej gm. Kramsk został odznaczony brązowym medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa, a druhowie Marian Tomaszewski z OSP Lubstów gm. Sompolno i Piotr Żerkowski z OSP Kuchary Kościelne gm. Rychwał zostało odznaczonych Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. 21 druhów z ochotniczych straży pożarnych zostało wyróżnionych medalami, odznakami i wyróżnieniami. M.in. dh Andrzej Pospieszyński z OSP w Woli Podłężnej - wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Koninie, członek Zarządu Oddziału województwa wielkopolskiego ZOSP RP i dh Sławomirowi Szczepańskiemu z OSP w Kazimierzu Biskupim - członek Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Koninie otrzymali Medal Honorowy OW ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego "Semper Vigilant". Ponadto 28 strażaków z Komendy Miejskiej PSP w Koninie otrzymało awanse na wyższe stopnie służbowe, medale, odznaczenia i dyplomy.

Po zakończeniu uroczystości młodzież z klasy mundurowej Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koninie zaprezentowała pokaz musztry paradnej.

Po uroczystości uczestniczący w niej strażacy, goście i społeczeństwo zostali zaproszeni przez organizatorów do zapoznania się z wystawą pojazdów pożarniczych, historycznych Mercedes z 1942 r. utrzymywanego w pełnej sprawności przez druhów z OSP Konin Starówka oraz samochodami ratowniczo-gaśniczymi obecnie użytkowanymi, w tym z nowo zakupionymi pojazdami, które od niedawna stacjonują w strażnicach OSP m.in. w Rychwale, Golinie, Krzymowie i Koninie Chorzniu.

Kolejnym punktem uroczystości był I Przegląd Orkiestr Dętych Konin 2017.

DATA PUBLIKACJI: 2017-05-17 + Pozostałe aktualności