Archiwum - lista aktualności na rok 2008 : IX Wielkopolski Rajd MDP

IX Wielkopolski Rajd MDP

Młodzi strażacy  maszerowali przez gminę Piaski w powiecie gostyńskim

 

Piękna pogoda, ponad czterystu młodych strażaków i doskonała zabawa, tak podsumować można to, co działo się w sobotę 17 maja 2008 roku na terenie Gminy Piaski. Trzydzieści osiem drużyn z województwa przyjechało do Piasków, aby rywalizować                    w ramach IX Wielkopolskiego Rajdu Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych „Święta Góra – Piaski 2008”, który po raz czwarty zorganizowany został na terenie powiatu gostyńskiego. Celem rajdu było doskonalenie sprawności fizycznej, popularyzacja turystyki, poznawanie zabytków, historii kraju i regionu,  pogłębianie wiedzy w dziedzinie pożarnictwa                             i znajomości przyrody.  Uczestnikami rajdu była  młodzież w wieku od 12 do 16 lat, członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. 

Uczestnicy po zarejestrowaniu się w sekretariacie Rajdu, który mieścił się na terenie klasztoru O.O. Filipinów na Świętej Górze udali się do bazyliki, aby wysłuchać prelekcji na temat historii tego miejsca. Następnie drużyny zostały podzielone na dwie grupy, pierwsza z nich wyruszyła na szlak rajdu, druga przystąpiła do rywalizacji                          w konkursach: „Znamy i śpiewamy Hymn Związku OSP RP” oraz  piosenki rajdowej. Uczestnicy Rajdu złożyli wiązankę kwiatów przed pomnikiem Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego. Na piechurów przemierzających piaskowskie lasy czekały konkurencje sprawnościowe. Po ponad trzech godzinach wędrówki przybyli do kolejnego punktu, który mieścił się przy remizie OSP w Smogorzewie. Tam wysłuchali prelekcji na temat Gminy Piaski i lokalnego poety  z epoki renesansu - Kaspra Miaskowskiego. Strażacy                              z miejscowego OSP  zaprezentowali zabytkową sikawkę konną.

Ostatnim etapem było Nadleśnictwo w Piaskach, gdzie zmęczeni zawodnicy mieli okazję posilić się grochówką. Następnie wzięli  udział w ostatnim  konkursie – ekologicznym i ochrony przeciwpożarowej lasu  prowadzonym i przygotowanym przez Nadleśnictwo Piaski  w „Leśnej Izbie Edukacyjnej”.  Przy ognisku rozstrzygnięto konkursy na piosenkę rajdową oraz „Znamy i śpiewamy Hymn Związku OSP RP”.  Wręczono puchary, dyplomy i nagrody dla najlepszych drużyn  w poszczególnych konkursach. Na zakończenie Rajdu wszyscy uczestnicy odśpiewali Hymn Związku OSP RP.

Organizatorem rajdu był Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP im. gen. Stanisława Taczaka w Poznaniu, Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu, Komenda Powiatowa PSP w Gostyniu, Starostwo Powiatowe w Gostyniu, Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Piaskach oraz   Ochotnicze Straże Pożarne z terenu gminy Piaski, Urząd Gminy Piaski, Gminny Ośrodek Kultury w Piaskach, Nadleśnictwo Piaski oraz Ochotnicza Straż Pożarna Karolew (gmina Borek Wlkp.).

W klasyfikacji generalnej najlepsza okazała się  Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Tykadłów, na drugim miejscu uplasowała się   MDP Zalesie, a na trzecim MDP Jeżewo. Kolejne miejsca zajęły MDP Wszembórz, MDP Kołaczkowo II oraz MDP Tłokinia Wielka I.

W konkurencji „Znamy i śpiewamy Hymn Związku OSP RP” zwyciężyła MDP Czermin przed MDP Karolew, MDP Magdalenki, MDP Bruczków, MDP Borzęciczki i MDP Cienia Druga.

Najlepsza w śpiewaniu piosenki rajdowej okazała się  MDP Czermin przed MDP Tłokinia Wielka II, MDP Tykadłów. Kolejne miejsca zajęli MDP Jeżewo, MDP Babkowice,                    MDP Wilkowice.

W konkursie turystycznym zwyciężyła drużyna MDP Siedmiorogów II przed MDP Babkowice i MDP Kołaczkowo I.

W konkursie „Mały ratownik medyczny”  najlepsza okazała się Agata Kaczmarek reprezentująca MDP Czermin.

Najlepszą wiedzą na temat ekologii i ochrony przeciwpożarowej las wykazali się zawodnicy MDP Tłokinia Wielka II przed MDP Magdalenki i MDP Tłokinia Wielka I,                   MDP Bruczków, MDP Borzęciczki i MDP Tykadłów.

 
 

Podziel się
DATA PUBLIKACJI: 2008-05-20 + Pozostałe aktualności
phone
+48 (061) 848 13 91
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja

RSS ODDZIAŁU

Kliknij i dodaj nasze kanały informacyjne do swojego czytnika RSS.

PLIKI DO POBRANIA

Kliknij aby przejść do listy plików do pobrania. Znajdziesz tu dokumenty, formularze oraz wiele innych.

WIZYTÓWKI OSP

Kliknij aby zobaczyć wizytówki naszych OSP. Zdjęcia, Kontakty, Dane adresowe.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

Kliknij aby zapisać się do Newslettera naszego Zarządu Wojewódzkiego

Na górę Strona główna
lupka