Archiwum - lista aktualności na rok 2008 : Kto nie pamięta o swojej przeszłości, nie ma też przyszłości. My pamiętamy!

Kto nie pamięta o swojej przeszłości, nie ma też przyszłości. My pamiętamy!

11. Listopada, w podkonińskim Krzymowie, zgodnie z kilkuletnią już tradycją,  uroczyście obchodzono Święto Niepodległości.

Właśnie w tym dniu, w dżdżyste, pochmurne przedpołudnie przychodzącym do  Kościoła Parafialnego pw. Niepokalanego Poczęcia NMP krzymowska młodzież  wpinała w klapy płaszczy biało–czerwone wstążeczki symbolizujące naszą przynależność narodową.

Procesjonalnym wejściem pocztów sztandarowych OSP z terenu Gmin: Krzymowów i Kościelec, szkół oraz koła łowieckiego rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył Ks. proboszcz Ireneusz Mrowicki. Razem z Prefektem tutejszej parafii – Ks. Łukaszem Wasielewskim w intencji Ojczyzny modlili się również obecni księża z sąsiedniej parafii : Ks. kanonik – Andrzej Walczak oraz wygłaszający homilię – Ks. prefekt – Mariusz Budkiewicz. Dla wszystkich uczestników liturgii była to przepiękna lekcja historii, patriotyzmu i utwierdzenia w wierze.

Równie wzruszająca była druga część uroczystości, podczas której uczniowie Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Krzymowie zaprezentowali spektakl słowno–muzyczny. Wierni czynnie wspomagali występujących dzięki specjalnie na tę okazję przygotowanym śpiewnikom pieśni patriotycznych. W Świątyni rozbrzmiewały słowa pełne patriotyzmu, powagi i miłości do Ojczyzny.

Następnie zgromadzeni, w muzycznej asyście Międzygminnej Strażackiej Orkiestry z Kościelca, przeszli na pobliski cmentarz. Tam, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, pełniący wartę harcerze odebrali z rąk włodarzy Krzymowa i Kościelca: Anny Strapagiel i Tadeusza Jankowskiego oraz delegacji strażackich i szkolnych wiązankę kwiatów, którą złożyli pod pomnikiem.

Myśliwi z zaprzyjaźnionego Koła Łowieckiego „Ryś” oddali salwę honorową, natomiast Ks. Kanonik odmówił modlitwę za dusze poległych w walce.

Biorący udział w obchodach Święta udali się także do Tur – miejscowości należącej do Gminy Kościelec, gdzie w lesie znajduje się zbiorowa mogiła Polaków pomordowanych przez niemieckich agresorów w czasie II wojny światowej. Podobnie jak w Krzymowie, zebrani uczcili pamięć poległych.

Dumą napawa fakt, że w tym roku wzrosła ranga – dotychczas lokalnych –obchodów Święta Niepodległości, bowiem tym razem, oprócz mieszkańców Krzymowa, obecni byli na nich przedstawiciele Gminy Kościelec, mieszkańcy Brzeźna i okolicznych miejscowości. Licznie stawili się uczniowie, nauczyciele i dyrekcje wszystkich szkół z terenu gminy, aby w ten sposób złożyć hołd tym, którzy walczyli o wolną Polskę.

Dzięki temu Narodowe Święto Niepodległości zyskało miano międzygminnej uroczystości dostarczającej wielu emocji, wzruszeń oraz kształtowania szczególnie wśród młodzieży postaw patriotycznych.

Zainicjowana przez druhów z OSP Krzymów forma obchodów tego dnia staje się coraz bardziej uroczysta i liczniejsza co potwierdza, że: „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród. Nie damy pogrześć wiary…”, a palące się znicze są tego symbolem.

Opr. Bożena Rosińska, Julian Tomicki

DATA PUBLIKACJI: 2009-11-24 + Pozostałe aktualności