Archiwum - lista aktualności na rok 2008 : Kto nie pamięta o swojej przeszłości, nie ma też przyszłości. My pamiętamy!

Kto nie pamięta o swojej przeszłości, nie ma też przyszłości. My pamiętamy!11. Listopada, w podkonińskim Krzymowie, zgodnie z kilkuletnią już tradycją,  uroczyście obchodzono Święto Niepodległości.

Właśnie w tym dniu, w dżdżyste, pochmurne przedpołudnie przychodzącym do  Kościoła Parafialnego pw. Niepokalanego Poczęcia NMP krzymowska młodzież  wpinała w klapy płaszczy biało–czerwone wstążeczki symbolizujące naszą przynależność narodową.


Procesjonalnym wejściem pocztów sztandarowych OSP z terenu Gmin: Krzymowów i Kościelec, szkół oraz koła łowieckiego rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył Ks. proboszcz Ireneusz Mrowicki. Razem z Prefektem tutejszej parafii – Ks. Łukaszem Wasielewskim w intencji Ojczyzny modlili się również obecni księża z sąsiedniej parafii : Ks. kanonik – Andrzej Walczak oraz wygłaszający homilię – Ks. prefekt – Mariusz Budkiewicz. Dla wszystkich uczestników liturgii była to przepiękna lekcja historii, patriotyzmu i utwierdzenia w wierze.


Równie wzruszająca była druga część uroczystości, podczas której uczniowie Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Krzymowie zaprezentowali spektakl słowno–muzyczny. Wierni czynnie wspomagali występujących dzięki specjalnie na tę okazję przygotowanym śpiewnikom pieśni patriotycznych. W Świątyni rozbrzmiewały słowa pełne patriotyzmu, powagi i miłości do Ojczyzny.


Następnie zgromadzeni, w muzycznej asyście Międzygminnej Strażackiej Orkiestry z Kościelca, przeszli na pobliski cmentarz. Tam, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, pełniący wartę harcerze odebrali z rąk włodarzy Krzymowa i Kościelca: Anny Strapagiel i Tadeusza Jankowskiego oraz delegacji strażackich i szkolnych wiązankę kwiatów, którą złożyli pod pomnikiem.


Myśliwi z zaprzyjaźnionego Koła Łowieckiego „Ryś” oddali salwę honorową, natomiast Ks. Kanonik odmówił modlitwę za dusze poległych w walce.


Biorący udział w obchodach Święta udali się także do Tur – miejscowości należącej do Gminy Kościelec, gdzie w lesie znajduje się zbiorowa mogiła Polaków pomordowanych przez niemieckich agresorów w czasie II wojny światowej. Podobnie jak w Krzymowie, zebrani uczcili pamięć poległych.


Dumą napawa fakt, że w tym roku wzrosła ranga – dotychczas lokalnych –obchodów Święta Niepodległości, bowiem tym razem, oprócz mieszkańców Krzymowa, obecni byli na nich przedstawiciele Gminy Kościelec, mieszkańcy Brzeźna i okolicznych miejscowości. Licznie stawili się uczniowie, nauczyciele i dyrekcje wszystkich szkół z terenu gminy, aby w ten sposób złożyć hołd tym, którzy walczyli o wolną Polskę.


Dzięki temu Narodowe Święto Niepodległości zyskało miano międzygminnej uroczystości dostarczającej wielu emocji, wzruszeń oraz kształtowania szczególnie wśród młodzieży postaw patriotycznych.


Zainicjowana przez druhów z OSP Krzymów forma obchodów tego dnia staje się coraz bardziej uroczysta i liczniejsza co potwierdza, że: „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród. Nie damy pogrześć wiary…”, a palące się znicze są tego symbolem.

Opr. Bożena Rosińska, Julian Tomicki


Podziel się
DATA PUBLIKACJI: 2009-11-24 + Pozostałe aktualności
Galeria
phone
+48 (061) 848 13 91
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja

RSS ODDZIAŁU

Kliknij i dodaj nasze kanały informacyjne do swojego czytnika RSS.

PLIKI DO POBRANIA

Kliknij aby przejść do listy plików do pobrania. Znajdziesz tu dokumenty, formularze oraz wiele innych.

WIZYTÓWKI OSP

Kliknij aby zobaczyć wizytówki naszych OSP. Zdjęcia, Kontakty, Dane adresowe.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

Kliknij aby zapisać się do Newslettera naszego Zarządu Wojewódzkiego

Na górę Strona główna
lupka