Archiwum - lista aktualności na rok 2009 : II Polsko-Niemieckie Forum Pracy Organizacji Młodzieżowych

II Polsko-Niemieckie Forum Pracy Organizacji Młodzieżowych
 

 

W dniach 11–14.03.09 w Ośrodku Kształcenia Pozaszkolnego im. Kurta Löwensteina w Werftpfuhl koło Berlina Niemiecka Federalna Rada Młodzieży i Wspólnota Robocza Młodzieży Ewangelickiej zorganizowała Polsko-Niemieckie Forum Organizacji Młodzieżowych.

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Zarząd Główny był reprezentowany przez Michała Stefańskiego (OSP Kołaczkowo, woj. wielkopolskie) i członka Komisji Sportu i Krzysztofa Szczepaniuka (OSP Międzyrzec Podlaski, woj. lubelskie) członka Komisji d/s Młodzieży.

Nasza organizacja od wielu lat aktywnie uczestniczy w wymianie polsko-niemieckiej poprzez organizację: seminariów, obozów, wizyt, spotkań edukacyjnych, kursów językowych, odwiedzin miejsc pamięci, wymiany wolontariuszy i poprzez wiele innych form współpracy.

Odbywa się to poprzez działania związków organizacji młodzieżowych. Spotykamy się, poznajemy, zaczynamy rozumieć i tym samym przyczyniamy do zmniejszenia resentymentów i uprzedzeń pomiędzy Niemcami a Polakami.

 

Forum zostało otwarte w Instytucie Boscha w Berlinie. Uczestnicy Forum zajęli się aktualnymi problemami polsko-niemieckiej wymiany prowadzonej przez organizacje młodzieżowe.

Z uwagi na przypadające w tym roku rocznice: 70. rocznicę napaści na Polskę i 20. rocznicę przemian „Okrągłego Stołu” i obalenia „Muru Berlińskiego” dokładnie omówione zostały społeczno-polityczne uwarunkowania relacji polsko-niemieckich oraz ich wpływ na polsko-niemiecką wymianę młodzieży.

Oprócz tego nie zabrakło czasu na wymianę doświadczeń o samej pracy organizacji młodzieżowych. Obok możliwości wspierania finansowego, mowa była o metodach wymiany polsko-niemieckiej oraz kwestii trójstronnej wymiany między Polakami, Niemcami i młodzieżą z innych krajów.

Forum było wspierane finansowo ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Program Forum obejmował m.in.:

- Dyskusję pt. „Aktualny stan wymiany młodzieży między Polską a Niemcami”.

- Spotkanie w Bundestagu z członkami Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej reprezentantami Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

- Dyskusję pt. ,,Polsko-niemieckie stosunki na tle 70 rocznicy napaści Niemiec na Polskę'' i 20 rocznicy przełomu społecznego w Polsce i NRD.

- Wspólny wieczór w Berlinie.

- Raport z Polsko -Niemieckiej Rady Młodzieży.

- Informację dotyczącą dyskusji na temat polityki młodzieżowej w Polsce i w Niemczech.

Uczestnicy zostali podzieleni na grupy robocze, z których każda przygotowywała propozycje w ramach tematów:

Grupa robocza 1 - Możliwości wspierania wymiany polsko–niemieckiej.

Grupa robocza 2 - Organizacje młodzieżowe na szczeblu lokalnym, wojewódzkim i centralnym.

Grupa robocza 3: - Metodyka pracy w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży. Giełda możliwości. Najlepsze przykłady polsko-niemieckich wymian organizacji młodzieżowych. Możliwości spotkań dwustronnych i wspólnego planowania działań. Dalszy rozwój polsko-niemieckiej wymiany organizacji młodzieżowych:

W tym roku jesienią odbędzie się wizyta robocza niemieckich organizacji młodzieżowych.

 

Podczas wystąpień na Forum Michał Stefański zaprezentował wymianę pomiędzy powiatem Wrzesińskim a powiatem Wolfebuttel jako przykład dobrze zorganizowanej pracy i wymiany młodzieży szkolnej i strażackiej, szeroki zakres wymiany innych organizacji działających w tych powiatach.

 

Opr. M. Stefański

Fot. M. Stefański, K. SzczepaniukPodziel się
DATA PUBLIKACJI: 2009-03-26 + Pozostałe aktualności
Warto doczytać
II Polsko-Niemieckie Forum
phone
+48 (061) 848 13 91
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja

RSS ODDZIAŁU

Kliknij i dodaj nasze kanały informacyjne do swojego czytnika RSS.

PLIKI DO POBRANIA

Kliknij aby przejść do listy plików do pobrania. Znajdziesz tu dokumenty, formularze oraz wiele innych.

WIZYTÓWKI OSP

Kliknij aby zobaczyć wizytówki naszych OSP. Zdjęcia, Kontakty, Dane adresowe.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

Kliknij aby zapisać się do Newslettera naszego Zarządu Wojewódzkiego

Na górę Strona główna
lupka