Archiwum - lista aktualności na rok 2009 : II Polsko-Niemieckie Forum Pracy Organizacji Młodzieżowych

II Polsko-Niemieckie Forum Pracy Organizacji Młodzieżowych

W dniach 11–14.03.09 w Ośrodku Kształcenia Pozaszkolnego im. Kurta Löwensteina w Werftpfuhl koło Berlina Niemiecka Federalna Rada Młodzieży i Wspólnota Robocza Młodzieży Ewangelickiej zorganizowała Polsko-Niemieckie Forum Organizacji Młodzieżowych.

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Zarząd Główny był reprezentowany przez Michała Stefańskiego (OSP Kołaczkowo, woj. wielkopolskie) i członka Komisji Sportu i Krzysztofa Szczepaniuka (OSP Międzyrzec Podlaski, woj. lubelskie) członka Komisji d/s Młodzieży.

Nasza organizacja od wielu lat aktywnie uczestniczy w wymianie polsko-niemieckiej poprzez organizację: seminariów, obozów, wizyt, spotkań edukacyjnych, kursów językowych, odwiedzin miejsc pamięci, wymiany wolontariuszy i poprzez wiele innych form współpracy.

Odbywa się to poprzez działania związków organizacji młodzieżowych. Spotykamy się, poznajemy, zaczynamy rozumieć i tym samym przyczyniamy do zmniejszenia resentymentów i uprzedzeń pomiędzy Niemcami a Polakami.

Forum zostało otwarte w Instytucie Boscha w Berlinie. Uczestnicy Forum zajęli się aktualnymi problemami polsko-niemieckiej wymiany prowadzonej przez organizacje młodzieżowe.

Z uwagi na przypadające w tym roku rocznice: 70. rocznicę napaści na Polskę i 20. rocznicę przemian „Okrągłego Stołu” i obalenia „Muru Berlińskiego” dokładnie omówione zostały społeczno-polityczne uwarunkowania relacji polsko-niemieckich oraz ich wpływ na polsko-niemiecką wymianę młodzieży.

Oprócz tego nie zabrakło czasu na wymianę doświadczeń o samej pracy organizacji młodzieżowych. Obok możliwości wspierania finansowego, mowa była o metodach wymiany polsko-niemieckiej oraz kwestii trójstronnej wymiany między Polakami, Niemcami i młodzieżą z innych krajów.

Forum było wspierane finansowo ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Program Forum obejmował m.in.:

- Dyskusję pt. „Aktualny stan wymiany młodzieży między Polską a Niemcami”.

- Spotkanie w Bundestagu z członkami Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej reprezentantami Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

- Dyskusję pt. ,,Polsko-niemieckie stosunki na tle 70 rocznicy napaści Niemiec na Polskę'' i 20 rocznicy przełomu społecznego w Polsce i NRD.

- Wspólny wieczór w Berlinie.

- Raport z Polsko -Niemieckiej Rady Młodzieży.

- Informację dotyczącą dyskusji na temat polityki młodzieżowej w Polsce i w Niemczech.

Uczestnicy zostali podzieleni na grupy robocze, z których każda przygotowywała propozycje w ramach tematów:

Grupa robocza 1 - Możliwości wspierania wymiany polsko–niemieckiej.

Grupa robocza 2 - Organizacje młodzieżowe na szczeblu lokalnym, wojewódzkim i centralnym.

Grupa robocza 3: - Metodyka pracy w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży. Giełda możliwości. Najlepsze przykłady polsko-niemieckich wymian organizacji młodzieżowych. Możliwości spotkań dwustronnych i wspólnego planowania działań. Dalszy rozwój polsko-niemieckiej wymiany organizacji młodzieżowych:

W tym roku jesienią odbędzie się wizyta robocza niemieckich organizacji młodzieżowych.

Podczas wystąpień na Forum Michał Stefański zaprezentował wymianę pomiędzy powiatem Wrzesińskim a powiatem Wolfebuttel jako przykład dobrze zorganizowanej pracy i wymiany młodzieży szkolnej i strażackiej, szeroki zakres wymiany innych organizacji działających w tych powiatach.

Opr. M. Stefański

Fot. M. Stefański, K. Szczepaniuk