Archiwum - lista aktualności na rok 2009 : Zawody Sikawek Konnych w Cichowie 16.08.2009 r.

Zawody Sikawek Konnych w Cichowie 16.08.2009 r. 

Ponad 80 drużyn rywalizowało w niedzielę 16 sierpnia w Cichowie podczas VI Europejskich i IX Krajowych Zawodów Sikawek Konnych.

 

Zawody w Cichowie są największą tego typu imprezą w Polsce. Spotkać więc było można strażaków nie tylko z Wielkopolski, ale też z rejonów Województwa Łódzkiego, Śląskiego, Kujawsko-pomorskiego czy Opolskiego. W Cichowie jak na zawody rangi europejskiej przystało, podziwiać można było również pożarników z Czech, Słowacji i Węgier.

 

Zawody rozpoczęły się od uroczystej defilady, którą prowadził Komendant Zawodów – dh Grzegorz Stanisławiak. Wszyscy strażacy przemaszerowali przy dźwiękach strażackiej orkiestry dętej, przed trybuną honorową, na której zasiedli między innymi: dh Waldemar Pawlak – Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Marian Zalewski – Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wiesław Golański – Zastępca Dyrektora Zarządu Wykonawczego ZOSP RP, Poseł na Sejm RP – Wiesław Ziemniak, Starosta Kościański, Wójtowie i Burmistrzowie z wielkopolskich gmin oraz przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych z Czech, Słowacji i Węgier. Licznie przybyła publiczność mogła przez blisko 6 godzin podziwiać wszelakiego rodzaju sikawki konne (parowe, dwukołowe, ciągnione przez strażaków).

 

Do jednej z najstarszych sikawek konnych zalicza się również ta, którą zaprezentowali publiczności i sędziom strażacy ochotnicy z Dąbrowy (powiat Krotoszyn). „Pożarnicza maszyna” będąca na wyposażeniu tej OSP została wyprodukowana w 1794 roku. Pomimo słusznego wieku, mogłaby ugasić z pewnością jeszcze nie jeden pożar.

 

Zawody w Cichowie stanowią pewnego rodzaju ewenement wśród strażackich zmagań. Nie chodzi w nich bowiem tylko o zdobycie jak najlepszego miejsca, ale również o możliwość pochwalenia się zabytkowymi sikawkami, pięknymi końmi i historycznymi mundurami. A wszystkiemu przyświeca jeden cel – wspaniale się bawić. Jednakże jak sama nazwa wskazuje, impreza w Cichowie posiada rangę zawodów i dlatego też nie mogło obyć się bez rywalizacji. Po podliczeniu punktów zdobytych za pokonanie toru przeszkód i przewróceniu za pomocą ręcznie tłoczonej wody  tzw. ognika, oraz punktów za prezencję i walory historyczno-estetyczne (min. autentyczność mundurów i sprzętu strażackiego) poszczególnych zespołów, najlepszymi w poszczególnych kategoriach okazali się:

- w kategorii drużyn żeńskich: I miejsce - OSP Kaniew, II miejsce – Sworawa, III miejsce - OSP Gościejew

- w kategorii drużyn męskich: I miejsce - OSP Łany, II miejsce – OSP Gościejew, III miejsce – OSP Guzowie

- w kategorii drużyn zagranicznych: I miejsce – OSP Budapest (Węgry), II miejsce – OSP Litava (Słowacja), III miejsce – OSP Matejovce.

 

Ponadto zostały wręczone puchary i dyplomy dla najlepszej drużyny męskiej z terenu powiatu kościańskiego dla OSP Łagowo, oraz dla najdalej oddalonej od miejsca zawodów jednostki startującej z Polski, którą otrzymała OSP z Jastrzębia Górnego. Zawody te to nie tylko ćwiczenia bojowe i tor przeszkód. Oceniane są zaprzęgi oraz wartość historyczna sikawek. W tych kategoriach klasyfikacje jednostek przedstawiały się następująco:

- ocena sikawek i zaprzęgów: I miejsce - OSP Gościejew, II miejsce - OSP Jastrzębie Górne I, III miejsce - OSP Bożacin I

- ocena wartości historycznej sikawek: I miejsce - OSP Dąbrowa, II miejsce - OSP Gościejew, III miejsce - OSP Sporawa

- za najstaranniej dobrane i utrzymanie konie: OSP Małachowice

- za najstaranniej dobrany rząd koński: OSP Głuchów

- za najlepiej jeżdżone konie: OSP Jastrzębie Górne.

 

Patronat honorowy nad Zawodami objął Waldemar Pawlak - Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, natomiast ich organizatorami byli: Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych  RP w Kościanie przy współudziale Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Starostwo Powiatowe w Kościanie, Samorządy Gmin w powiecie kościańskim, Oddziały Miejsko – Gminne, Gminne Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w powiecie kościańskim. Komisja sędziowska VI Europejskich i IX Krajowych Zawodów Sikawek Konnych – Cichowo 2009 działała pod przewodnictwem Sędziego Głównego Zawodów - bryg. mgr inż. Mirosława Jasztala.

Zawody w Cichowie to nie tylko impreza dla miłośników pożarnictwa. Można tutaj również miło spędzić wolny czas. Kto nie był na VI Europejskich i IX Krajowych Zawodach Sikawek Konnych niech żałuje albo już dziś rezerwuje sobie popołudnie w sierpniową niedzielę 2010 roku bowiem kolejne zawody już za 12 miesięcy.


Protokół Sędziego Głównego

Protokół ocen zaprzęgów i sikawek konnych


 

Tekst: Magdalena Naskręt

Zdjęcia: Przemysław Ruskowiak, Magdalena Naskręt


Podziel się
DATA PUBLIKACJI: 2009-08-28 + Pozostałe aktualności
Galeria
Warto doczytać
Zawody Sikawek Konnych Cichowo 2009
phone
+48 (061) 848 13 91
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja

RSS ODDZIAŁU

Kliknij i dodaj nasze kanały informacyjne do swojego czytnika RSS.

PLIKI DO POBRANIA

Kliknij aby przejść do listy plików do pobrania. Znajdziesz tu dokumenty, formularze oraz wiele innych.

WIZYTÓWKI OSP

Kliknij aby zobaczyć wizytówki naszych OSP. Zdjęcia, Kontakty, Dane adresowe.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

Kliknij aby zapisać się do Newslettera naszego Zarządu Wojewódzkiego

Na górę Strona główna
lupka