Archiwum - lista aktualności na rok 2009 : Udowodnili, że potrafią ratować - Rawicz

Udowodnili, że potrafią ratować - Rawicz
W powiecie rawickim już po raz trzeci odbyły się zmagania sprawnościowe Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.

Sukces, podobnie jak przed dwoma laty odniosła drużyna OSP w Sarnowie (gm. Rawicz). Do niej też trafił puchar ufundowany przez starostę rawickiego. Na drugim stopniu podium z pucharem od komendanta powiatowego PSP w Rawiczu stanęli druhowie z Sobiałkowa (gm. Miejska Górka), a na trzecim miejscu uplasowali się ochotnicy z Jutrosina, którzy w dowód uznania otrzymali puchar z rąk prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Rawiczu. Pięć najlepszych drużyn wróciło do swoich jednostek z nagrodami rzeczowymi w postaci sprzętu ratowniczego sprezentowanego przez samorząd powiatowy i samorządy gminne.

W tegorocznej rywalizacji, która miała miejsce 13 września na stadionie KS "Sparta" w Miejskiej Górce, wzięło udział 9 sześcioosobowych zespołów. Ekipy oceniane były w trzech konkurencjach, które niczym nie odbiegały od sytuacji z jakimi strażacy spotykają się podczas codziennych interwencji.

Zadanie pierwsze polegało na przeprowadzeniu resuscytacji krążeniowo - oddechowej u poszkodowanego, u którego niewyczuwalne było tętno i oddech. W ćwiczeniu drugim zawodnicy mieli możliwość "wykazania się" umiejętnościami ratowniczymi podczas wypadku samochodowego z udziałem rannego kierowcy, uwięzionego w rozbitym aucie. Z kolei efektem końcowym ostatniej, niewątpliwie najbardziej widowiskowej konkurencji, było ugaszenie pożaru cieczy palnej przy użyciu prądu piany ciężkiej oraz "złamanie" dwóch ogników przez prądownika zajmującego stanowisko gaśnicze na drabinie przystawnej.

Każdy element ćwiczenia był poddawany skrupulatnej ocenie przez komisję sędziowską, której skład stanowili funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Rawiczu oraz przedstawiciele rawickiej firmy "Med-Group", specjalizującej się w prowadzeniu szkoleń w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Wśród licznego grona kibiców, którzy zasiedli na stadionowych trybunach było wiele znamienitych osobistości. Wśród nich p. Józef Racki - Poseł na Sejm RP, dh Jan Solak - Członek Zarządu Głównego ZOSP RP, Wiceprezes ZOW ZOSP RP w Poznaniu i Prezes ZOP w Rawiczu, p. Zdzisław Maćkowiak - Starosta Rawicki, bryg. Sławomir Rojda - Komendant Powiatowy PSP w Rawiczu oraz panowie burmistrzowie i wójt wszystkich gmin powiatu rawickiego. Obecna była również delegacja zagraniczna z czeskiego miasta Dobruska z jego starostą p. Petrem Trojnarem na czele.

Dla kibiców organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcje. Wśród nich m.in. przejażdżki w koszu specjalnego samochodu z podnośnikiem hydraulicznym. Na stadionie zaprezentowały się też firmy, które na co dzień zajmują się dystrybucją sprzętu ratowniczego.

Miejsko - górecki sprawdzian potwierdził konieczność kontynuowania imprezy w przyszłości. Przypomnijmy, że jej głównym celem jest mobilizacja członków Jednostek Operacyjno - Technicznych OSP, do intensywnego szkolenia, prowadzenia ćwiczeń ze sprzętem, a tym samym do doskonalenia umiejętności niezbędnych podczas ratowania ludzkiego życia lub zdrowia, mienia i środowiska. Najświeższym dowodem na to, że umiejętności te mogą przydać się w każdej chwili, są dwa wypadki, które wydarzyły się w powiecie rawickim w czwartek poprzedzający zawody. Najpierw druhowie z Sarnowy samodzielnie udzielali pierwszej pomocy medycznej 15-letniemu motorowerzyście, który w Rawiczu zderzył się z samochodem osobowym, a nieco później na drodze krajowej nr 5 w Bojanowie, miejscowi ochotnicy ratowali motocyklistę, który na skutek zderzenia z iveco - izotermą został uwięziony pod pojazdem. Budujące jest to, że w obydwu przypadkach działania podjęte przez strażaków ocenione zostały przez przybyły Zespół Ratownictwa Medycznego na ocenę bardzo dobrą z minusem.

Tekst i foto - Krzysztof Skrzypczak
więcej zdjęć z zawodów na http://www.rawicz.psp.wlkp.pl

DATA PUBLIKACJI: 2009-09-22 + Pozostałe aktualności