Archiwum - lista aktualności na rok 2009 : Przekazanie sprzętu dla PSP i OSP Powiat Gnieźnieński

Przekazanie sprzętu dla PSP i OSP Powiat Gnieźnieński

W dniu 9 stycznia br. o godz. 12.00 na placu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie odbyło się uroczyste przekazanie nowego sprzętu ratowniczego dla strażaków JRG oraz wycofywanego z podziału PSP dla Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Powiatu Gnieźnieńskiego.

Wśród zaproszonych gości na uroczystość przybyli:

-  Senator RP - Piotr Gruszczyński.

- Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego - Wojciech Jankowiak,

- Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP - st. bryg. mgr inż. Lech Janiak,

- Biskup Pomocniczy Archidiecezji Gnieźnieńskiej ks. dr Wojciech Polak,

- Dyrektor WORD w Poznaniu - Mariusz Prasek,

- Wicestarosta Powiatu Gnieźnieńskiego - Dariusz Pilak,

- Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP

- Prezydent Miasta Gniezna - Jacek Kowalski,

- Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo - Krzysztof Szkudlarek,

- Burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo - Danuta Grochowska,

- Prezes Oddziału Gminnego ZOSP RP - Wójt Gminy Łubowo – Andrzej Łozowski,

- Prezes Stowarzyszenia Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych „Na Ratunek” - Marek Kosmala,

- Jerzy Puch - Wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Komenda Powiatowa PSP została doposażona w:

• samochód specjalny – Volkswagen Caravella. Jest to samochód przeznaczony m.in. do przewozu osób oraz sprzętu podczas prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczo – gaśniczych podczas, których zajdzie konieczność podmiany ratowników lub transportu osób postronnych. Zakup samochodu finansowany został ze środków UM Gniezna, Starostwa, UMiG Witkowo oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.
  • zestaw narzędzi hydraulicznych – Holmatro - finansowany ze środków KW PSP oraz środków własnych ze świadczeń sądowych. Sprzęt ten będzie stanowił wyposażenie pierwszego samochodu ratownictwa technicznego, biorącego udział w zdarzeniach z udziałem środków transportu. Powyższe narzędzia posiadają najwyższe parametry techniczne dla tego rodzaju sprzętu ratowniczego na rynku.
  • zestaw narzędzi hydraulicznych – Weber Hydraulik. Przekazany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Poznaniu. Jest to zestaw, który wejdzie na wyposażenie drugiego zastępu ratownictwa technicznego, który wspomaga działania zastępu lekkiego ratownictwa technicznego.
  • chemiczne ubrania gazoszczelne – przekazane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Poznaniu. Nowe ubrania zastąpią wysłużone obrania starszego typu. Ubranai te służą ratownikom do ograniczania i likwidacji awarii z udziałem substancji chemicznych.
  • misie maskotki dla poszkodowanych dzieci oraz światełka do oznakowania terenu działań - przekazane przez Prezesa Stowarzyszenia Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych „Na Ratunek”. Misie te są nieodzowną pomocą w rękach ratowników podczas zdarzeń z udziałem dzieci oraz udzielaną im pomocą psychologiczną. Natomiast nowe zestawy świateł sygnalizacyjnych zapewnią bezpieczeństwo ratownikom działającym na drodze oraz w wystarczający sposób oznaczą miejsce zdarzenia.

Ochotnicze Straże Pożarne otrzymały:

• OSP Wiekowo - Mikrobus „Lublin II”;
  • OSP Czerniejewo - Zestaw narzędzi hydraulicznych „Weber – Hydraulik”;
  • OSP Lednogóra - Zestaw narzędzi hydraulicznych „Lukas”.

Opr. Waldemar Janusz

DATA PUBLIKACJI: 2009-01-16 + Pozostałe aktualności