Archiwum - lista aktualności na rok 2010 : Przyjacielska wizyta Francuzów i Litwinów w Rogoźnie

Przyjacielska wizyta Francuzów i Litwinów w Rogoźnie


 

Z okazji dorocznych obchodów Dni Rogoźna (powiat Oborniki Wlkp), w dniach od 1-3 maja, w gminie przebywały delegacje z zaprzyjaźnionego Mariampola na Litwie i LA Trimoville z Francji.

 

Goście zwiedzili najciekawsze miejsca na terenie powiatu obornickiego nie omieszkali też odwiedzić strażaków miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

 

Ubrani w galowe mundury strażacy powitali swoich gości w zwartym szeregu, a prezes dh Józef Leon Kamiński przedstawiał każdego z osobna z uwzględnieniem funkcji. Przed remizę wystawione zostały będące na wyposażeniu OSP samochody ratowniczo-gaśnicze. Rogozińska OSP należy do jednych z najlepiej wyposażonych.

 

W skład członków delegacji Francuskiej wchodził Gerbavd Gerard – Commandant des Sapeues PomPiers czyli komendant tamtejszej ochotniczej straży pożarnej, który z racji sprawowanej funkcji najbardziej z wszystkich delegatów zainteresowany był funkcjonowaniem OSP w Polsce, a szczególnie w Rogoźnie.

 

Wizyta w straży nie ograniczyła się tylko do dyskusji ale dała możliwość zapoznania się z wyposażeniem wozów bojowych i ich rolą w działaniach ratowniczych.

 

Na pierwszy rzut oka, wyposażenie nie różni się od tego, czym dysponują Francuzi, ale czymś jednak zadziwiliśmy gości. Pan komendant zafascynowany był przyrządem do impulsywnego gaszenia pożarów IFEX 3000 służącym do gaszenia małych pożarów w pomieszczeniach lub palących się komór silnika.

 

Z niemałą zazdrością patrzył też na ubrania żaroodporne, którymi we Francji dysponują tylko Centra Strażackie zlokalizowane w zakładach przemysłowych mających produkcję o podwyższonym stopniu zagrożenia. Z wielką satysfakcją, Rogozińscy strażacy pokazywali kompletne ubiory, które zakładają wyjeżdżając do działań.

 

OSP we Francji świadczą również usługi medyczne w zakresie dowozu chorych do szpitali. Straż w LA Trimoville posiada dwa, przeznaczone do tego celu ambulanse. Dysponuje również dwoma samochodami bojowymi i jednym samochodem interwencyjnym. OSP tworzy dwudziestu strażaków, w tym druh narodowości angielskiej i trzy panie, które na równych prawach z panami biorą udział w akcjach. Niebawem dołączy do nich sześciu nowych strażaków przebywających obecnie na specjalistycznym kursie szkoleniowym.

 

Jako że jest to straż ochotnicza, każdy z druhów pracuje zawodowo, ale w przeciwieństwie do polskich uwarunkowań, do akcji urlopowani są bez żadnego problemu ze strony pracodawcy. Za każdy udział w ratowaniu mienia poszkodowanych, otrzymują odpowiednie stawki płacowe z Departamentu.

 

Komendant Gerbavd nie ukrywał, że od dłuższego czasu oczekiwał spotkania z Rogozińskimi druhami. OSP ocenił bardzo wysoko i ma nadzieję na podpisanie umowy o współpracy podczas rewizyty tutejszych strażaków we Francji.

„…Wszyscy na was czekamy, wymiana doświadczeń będzie owocna, bo czuję się tu jak wśród swoich…” - powiedział w podsumowaniu.

 

O organizacji i zakresie działania straży pożarnych na Litwie, wypowiadał się sekretarz Rady Miejskiej w Mariampolu, Ricards Vasiliauskas i trzeba przyznać, że zaskoczył wszystkich. System, jaki przyjęli Litwini jest ze wszech miar przyjazny dla strażaków.

 

Na wsiach i w małych miasteczkach, pod nadzorem samorządów strażacy zatrudnieni są na pełnych etatach otrzymując wynagrodzenie jak w zwykłych zakładach pracy. Natomiast w dużych miastach, straż nadzoruje Departament Ministerstwa Generalnego, gdzie oprócz kadry zawodowej młodzi ludzie mają możliwość odbycia zasadniczej służby wojskowej. W tym roku, jednostka straży z Mariampola wraz z OSP w Suwałkach wzięły udział w transgranicznym projekcie dofinansowanym ze środków Unii Europejskiej. Obie jednostki otrzymały nowe samochody ratowniczo-gaśnicze.

 

Biorący udział w spotkaniu – Polacy, Litwini i Francuzi wyrazili  nadzieję, że w przyszłości wymiana doświadczeń oraz plany perspektywicznego rozwoju straży nie ograniczą się tylko do godzinnego spotkania, ale również do wymiany sprzętu pożarniczego, wymiany myśli szkoleniowych, a może i wspólnych działań pożarniczych.

 

GALERIA


Tekst, Foto: Małgorzata Żak


Podziel się
DATA PUBLIKACJI: 2010-05-26 + Pozostałe aktualności
phone
+48 (061) 848 13 91
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja

RSS ODDZIAŁU

Kliknij i dodaj nasze kanały informacyjne do swojego czytnika RSS.

PLIKI DO POBRANIA

Kliknij aby przejść do listy plików do pobrania. Znajdziesz tu dokumenty, formularze oraz wiele innych.

WIZYTÓWKI OSP

Kliknij aby zobaczyć wizytówki naszych OSP. Zdjęcia, Kontakty, Dane adresowe.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

Kliknij aby zapisać się do Newslettera naszego Zarządu Wojewódzkiego

Na górę Strona główna
lupka