Archiwum - lista aktualności na rok 2010 : Nowy obiekt sportowo-rekreacyjno-strażacki

Nowy obiekt sportowo-rekreacyjno-strażacki

„Usuń ze swojego słownika słowo problem.

Zastąp je słowem wyzwanie.

Życie stanie się nagle bardziej interesujące”

W sobotnie popołudnie 2 października 2010r. zapisała się kolejna piękna karta w historii miejscowości Brzeźno w gminie Krzymów, powiat koniński.

Mieszkańcy spotkali się na ważnej dla społeczności lokalnej uroczystości otwarcia nowego obiektu sportowo-rekreacyjno-strażackiego.

GALERIA

Na uroczystość przybyli goście w osobach: poseł na Sejm RP pan Tomasz Nowak, Wojewoda Wielkopolski Pan Piotr Florek, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej - Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego mł. brygadier Adam Langner, Komendant Miejski PSP brygadier Błażej Rakowski i zastępca brygadier Mirosław Zalewski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego – członek Prezydium ZOW ZOSP RP Woj. Wielkopolskiego dh Władysław Koliński. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili również przedstawiciele samorządu lokalnego, dyrektorzy szkół, nauczyciele, sołtysi i druhowie OSP z terenu gminy Krzymów, sponsorzy i przyjaciele.

Kolumnę uformowaną z pocztów sztandarowych, pododdziałów pożarniczych i przedstawicieli uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Brzeźnie na plac wprowadził dowódca uroczystości komendant gminny ZOSP RP dh Julian Tomicki. Po odegraniu hymnu państwowego, dowódca uroczystości złożył meldunek o gotowości pododdziałów prezesowi Zarządu Oddziału Powiatowego w Koninie dh Władysławowi Kolińskiemu.

Zebranych powitał wójt Gminy Krzymów Pan Tadeusz Jankowski. W kilku słowach przedstawił historię powstania obiektu. Podziękował w imieniu społeczności lokalnej za wsparcie finansowe: Ministerstwu Sportu, Urzędowi Marszałkowskiemu, Komendzie Głównej PSP. Pozostałe środki na budowę przekazała Rada Gminy Krzymów.

Jak zaznaczył w swym wystąpieniu wójt Tadeusz Jankowski zaczęło się od przekazania z Komendy Głównej PSP w Warszawie 150 tys. złotych na remont strażnicy. Jak się później okazało remont w z wielu przyczyn byłby niewskazany, dlatego też zaczęto szukać miejsca na budowę nowej strażnicy i środków finansowych na zrealizowanie takiej inwestycji. Postanowiono, że razem z remizą powstanie obiekt kulturalny oraz obiekt sportowy z boiskami „ORLIK 2012”. To, że taki obiekt udało się wybudować jest ogromnym sukcesem miejscowości oraz gminy.

Przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i strażackich dokonali uroczystego przecięcia wstęgi strażnicy, świetlicy wiejskiej i kompleksu sportowego „Moje Boisko ORLIK 2012”. Ksiądz Proboszcz Andrzej Walczak i Kapelan Powiatowy Strażaków Ksiądz Ireneusz Mrowicki pobłogosławili obiekty.

Przecięcia wstęgi obiektu strażackiego dokonali: zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP mł. brygadier Adam Langner, Komendant Miejski PSP brygadier Błażej Rakowski, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego dh Władysław Koliński, wójt gminy Tadeusz Jankowski, przewodnicząca Rady Gminy Zdzisława Pawlak oraz prezes OSP w Brzeźnie dh Andrzej Frątczak.

Nastąpiło również poświęcenie figury świętego Floriana ustawionej przy remizie oraz złożenie przez miejscowych strażaków wiązanki kwiatów upamiętniających założycieli oraz strażaków działających w tej miejscowości. Figurę specjalnie na tą okazję wykonał artysta Kazimierz Perliński.

Po uroczystym otwarciu obiektu nastąpiło przekazanie dla OSP Brzeźno samochodu gaśniczego Volkswagen Transporter. Samochód ten został pozyskany z policji w Koninie. Przez strażaków z Brzeźna został wyremontowany, pomalowany doposażony w sprzęt gaśniczy. Pojazd w imieniu OSP Brzeźno odebrali Naczelnik Bartosz Czerniejewski oraz kierowca Henryk Jagodziński.

Na pamiątkę otwarcia wielofunkcyjnego kompleksu posadzone zostały cztery dęby: dąb strażaków, dąb samorządowców, dąb sportowców i dąb społeczności lokalnej. Te szlachetne drzewa będą przypominały przyszłym pokoleniom o tym ważnym wydarzeniu.

W imieniu strażaków dąb posadzili: zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego mł. brygadier Adam Langner, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Koninie druh Władysław Koliński, Komendant Miejski PSP w Koninie bryg. Błażej Rakowski, prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Krzymowie dh Jan Czaja, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeźnie dh Andrzej Frątczak.

Wszystkim ofiarodawcom, sponsorom oraz osobom pomagającym wręczono pamiątkowe grawertony z podziękowaniami.

Na zakończenie głównych uroczystości podziękowano wszystkim, którzy pomogli w budowie obiektu oraz przygotowującym imprezę.

Następnie dowódca uroczystości złożył meldunek o zakończeniu uroczystości prezesowi Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP i wyprowadził pododdziały z placu gdzie zostały rozformowane.

Po części oficjalnej rozpoczął się tradycyjny turniej rzutów karnych oraz rozgrywki sportowe. Ten dzień obfitował w liczne konkursy dla dzieci i dorosłych, pokazy strażackie i wystawy twórczości regionalnej. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Brzeźnie przygotowały małą gastronomię. Umiliły także uroczystość swoimi występami muzycznymi. Mieszkańcy Brzeźna i okolic do późnych godzin wieczornych mogli korzystać z przygotowanych dla nich atrakcji i bawić się przy muzyce zespołu „Na walizkach”.

Uroczystość prowadzili i koordynowali Urszula Kucharska, Maciej Popielarz, Karol Kotwas, Julian Tomicki, Andrzej Frątczak.

Takie wydarzenia mają niezwykłe znaczenie w życiu społeczności lokalnej. Integrują ją, uczą zespołowej pracy i szacunku do swojej „małej ojczyzny”.

Opr. J. Tomicki, fot. arch. OSP Brzeźno

DATA PUBLIKACJI: 2010-10-25 + Pozostałe aktualności