Archiwum - lista aktualności na rok 2010 : 110-lecie OSP Koźminek, 11.11.2010 r.

110-lecie OSP Koźminek, 11.11.2010 r.

W dniu 11 listopada odbyły się w Koźminku uroczystości z okazji Dnia Niepodległości połączone z jubileuszem 110-lecia miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

GALERIA

Rozpoczęły się zbiórką przy strażnicy i przemarszem do kościoła gdzie odprawiona została uroczysta Msza św. za Ojczyznę.

Po Mszy św. dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nowym Nakwasinie przedstawiły w murach kościoła patriotyczny program artystyczny, a następnie gminna orkiestra dęta z Koźminka wystąpiła z koncertem pieśni niepodległościowych.

Następnie udano się pod pomnik w Rynku, gdzie po odegraniu hymnu państwowego złożono wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze. Kwiaty złożył wójt oraz delegacje szkół i straży pożarnych. Kolumna strażacka przemieściła się na parking przy urzędzie gminy gdzie odbyły się oficjalne obchody.

OSP została uhonorowana Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza, który na ręce prezesa OSP Koźminek druha Zdzisława Dziubka przekazał wiceprezes Zarządu Oddziału ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego druh Wacław Skotowski.

Zasłużonych druhów z OSP Koźminek uhonorowano również medalami „Za Zasługi dla Pożarnictwa” w stopniu srebrnym i brązowym.

Podczas uroczystości ksiądz proboszcz Zenon Dereszewski dokonał symbolicznego poświęcenia busa strażackiego zakupionego do działań ratowniczych (pojazd zakupiono ze środków gminy Koźminek, a drugą część przekazała OSP i prywatni sponsorzy), ponadto pobłogosławiono dźwig przekazany przez PSP Kalisz oraz łódkę i sprzęt ratownictwa wodnego zakupiony przez gminę oraz z funduszy OSP.

OSP Koźminek działa w ramach porozumienia w się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, ma także status organizacji pożytku publicznego, posiada własną stronę internetową. Liczy 100 członków.

W uroczystościach wzięli udział: Poseł na Sejm RP Józef Racki, Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, Wójt Gminy Koźminek, zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Kaliszu. Przedstawiciel Europosła Andrzeja Grzyba pan Krzysztof Grabowski, delegacje straży pożarnych z terenu gminy oraz powiatu kaliskiego. Uroczystości zakończyła defilada ulicami Koźminka i wspólny obiad w strażnicy OSP.

Opr. i fot. Mariusz Kaczmarek

DATA PUBLIKACJI: 2010-11-16 + Pozostałe aktualności