Archiwum - lista aktualności na rok 2010 : Jubileusz 75-lecia OSP Karolew - w strugach deszczu ale uroczyście

Jubileusz 75-lecia OSP Karolew - w strugach deszczu ale uroczyście

W dniu 13 listopada 2010 r., odbyły się obchody 75. rocznicy powstania OSP Karolew połączone z odsłonięciem i poświęceniem figury św. Floriana ufundowanej przez Radę Sołecką Sołectwa Karolew oraz mieszkańców gminy Borek Wlkp.

GALERIA

Uroczystość uświetniła Młodzieżowo-Dziecięca Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Centrum Kultury w Poniecu oraz kompania honorowa Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Borek Wlkp. pod dowództwem druha Marka Maślińskiego.

Po złożeniu raportu prezesowi OSP Karolew druhowi Grzegorzowi Marszałkowi odegrano Hymn Państwowy. Następnie sołtys wsi Romuald Gawroński odczytał akt fundacji figury a odsłonięcia dokonali: wicestarosta powiatu gostyńskiego Janusz Sikora, Burmistrz Borku Wlkp. Marian Jańczak oraz Sołtys Romuald Gawroński. Figurę pobłogosławił wikariusz borecki ksiądz Jan Scheller.

Następnie udano się do Sanktuarium NMP na Zdzieżu na Mszę św., sprawowali w koncelebrze proboszcz parafii ks. Roman Grocholski, ks. Jana Scheller oraz ks. Antoni Adamski. Liturgię ubogacił śpiewem Chór JUTRZENKA wraz z orkiestrą z Ponieca.

Mimo padającego tego dnia ulewnego deszczu św. Florian czuwał tego dnia nad strażakami i gośćmi. Na chwilę zaświeciło słońce i przy taktach orkiestry po Mszy św. przemaszerowano na rynek gdzie złożono wiązankę kwiatów, zapalono znicze pod tablicami pamiątkowymi. Następnie udano się na salę gimnastyczną Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Borku Wlkp. na dalszą część uroczystości jubileuszowej.

OSP w Karolewie została uhonorowana przez Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie złotym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” w dowód uznania za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej na terenie gminy Borek Wlkp. i powiatu gostyńskiego. Medal wręczył druh Grzegorz Marszałek – członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego w asyście naczelnika OSP Karolew druha Dariusza Płuciniczaka.

Prezydium ZOW ZOSP RP w Poznaniu uhonorowało w uznaniu zasług za działalność w Ochotniczej Straży Pożarnej złotym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” druha Jana Łagódkę i druha Mirosława Dopierałę, srebrnym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” druha Marcina Cieślika, brązowym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” druhnę Bogumiłę Marszałek.

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Karolewie podziękował fundatorom figury św. Floriana przekazując symboliczną statuetkę. Następnie konferansjer uroczystości druh Daniel Mazur – prezes OSP w Jeżewie oddał głos zaproszonym gościom którzy składali serdeczne gratulacje i życzenia.

Obchody 75. lecia OSP w Karolewie zgromadziły dostojnych gości, poczty sztandarowe, Członków Wspierających OSP,  mieszkańców wsi Karolew i gm. Borek Wlkp., MDP Karolew oraz przedstawicieli prasy.

Na zakończenie druh Grzegorz Marszałek zaprosił wszystkich obecnych na strażacką karolewską grochówkę.

DATA PUBLIKACJI: 2010-11-16 + Pozostałe aktualności