Archiwum - lista aktualności na rok 2010 : Święto Niepodległości - 11.11.2010 w Gminach Krzymów i Kościelec

Święto Niepodległości - 11.11.2010 w Gminach Krzymów i Kościelec

Tradycyjnie od kilku lat w gminie Krzymów odbywają się uroczystości z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości miały charakter międzygminnych gminy Krzymów i Kościelec oraz parafialnych.

GALERIA

Jak co roku uczestnicy zebrali się przed remizą OSP Krzymów i po uformowaniu kolumny przeszli prowadzeni przez orkiestrę strażacką z Kościelca na Mszę świętą w intencji ojczyzny do krzymowskiego kościoła. Uroczystej liturgii przewodniczył ks. kanonik Andrzej Walczak z Brzeźna oraz powiatowy kapelan strażaków ks. Ireneusz Mrowicki z Krzymowa. Na zakończenie Mszy św. uczniowie ze szkoły podstawowej w Paprotni przygotowali przepiękną część artystyczną z tej okazji. Mimo że uczniowie to bardzo młodzi ludzie to ich występ wywołał dużo emocji szczególnie wśród osób starszych, którzy nie kryli łez wzruszenia. Na zakończenie przy pochylonych sztandarach została odśpiewana „Rota”.

Po Mszy św. zebrani udali się na pobliski cmentarz, na którym znajduję się Grób Nieznanego Żołnierza. Przy grobie wartę honorową pełnili harcerze. Głos zabrał proboszcz miejscowej parafii ks. Ireneusz Mrowicki, który w intencji poległych odmówił modlitwę. Następnie wójt gminy Krzymów pan Tadeusz Jankowski oraz pani wójt z Kościelca Anna Strapagiel oraz przedstawiciele OSP biorących udział w uroczystościach złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze.

Myśliwi z Koła Łowieckiego „Ryś” oddali salwę honorową z broni myśliwskiej. Na zakończenie orkiestra strażacka zagrała utwór pt.” My Pierwsza Brygada”.

Kolejnym punktem uroczystości było spotkanie przy mogile w Turach w gminie Kościelec, gdzie odbyły się podobne uroczystości. W mogile tej spoczywają szczątki Polaków, którzy zostali zamordowani przez hitlerowców. Tutaj również zostały złożone kwiaty, zapalono znicze, myśliwi oddali salwę honorową a orkiestra strażacka odegrała utwór pt „ O mój rozmarynie”.

Na zakończenie pani wójt Anna Strapagiel podziękowała zebranym za udział w uroczystości. Zaznaczyła że należy pamiętać również w latach przyszłych o naszych przodkach którzy walczyli za naszą wolność i niepodległość. Szczególnie należy pamiętać o tych, którzy oddali życie za Niepodległą Polskę.

Ks. Ireneusz Mrowicki podkreślił że z roku na rok w uroczystościach tych bierze udział coraz większa grupa mieszkańców oraz przyłączają się nowe organizacje. Zauważył że jest to tym bardziej budujące gdyż coraz więcej mówi się o tym, że wśród Polaków zanika patriotyzm.

Na zakończenie prezes gminny ZOSP RP w Krzymowie Jan Czaja podziękował wszystkim za udział oraz zaprosił wszystkich na herbatę i ciasto do remizy OSP Krzymów.

Opr. J. Tomicki

DATA PUBLIKACJI: 2010-11-22 + Pozostałe aktualności