Archiwum - lista aktualności na rok 2010 : Premier wśród strażaków 12.11.2010 Brzeźno

Premier wśród strażaków 12.11.2010 Brzeźno

Na zaproszenie Posła na Sejm RP Tomasza Nowaka do Brzeźna, gmina Krzymów, powiat koniński przybył premier Donald Tusk.

GALERIA

W programie wizyty premiera było spotkanie ze strażakami i paniami z KGW powiatu konińskiego. Na początku wizyty premier spotkał się z wójtem gminy Krzymów Tadeuszem Jankowskim i strażakami przy nowo otwartej strażnicy w Brzeźnie. Po powitaniu zwiedził strażnicę, zapoznał się z wyposażeniem OSP, interesował się rodzajem zdarzeń, przy jakich interweniują straże z gminy Krzymów i z jakimi problemami borykają się, na co dzień.

W trakcie zwiedzania wójt gminy poinformował premiera, że OSP Brzeźno zarządza najmłodszy prezes i naczelnik w gminie Krzymów. Prezes Andrzej Frątczak poinformował również premiera, że straż stara się o włączenia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz że wszelkie działania OSP są ukierunkowane, aby osiągnąć ten cel. Prezes Frątczak zaproponował premierowi wstąpienie w szeregi OSP Brzeźno w charakterze członka honorowego. Pan premier po chwili namysłu zgodził się zostać członkiem OSP Brzeźno, podpisał deklaracje i otrzymał legitymację członka honorowego z numerem 1.

Po zwiedzeniu garaży premier udał na spotkanie z pikietującymi pracownikami konińskiego PKS-u, którzy przedstawili swój problem sprzedaży przedsiębiorstwa.  Następnie pan premier udał się na zespół boisk „Orlik 2012”, gdzie między innymi strzelił karnego uczniowi szkoły Gimnazjum w Brzeźnie oraz rozmawiał z wójtem o bieżących problemach gminy. Po zwiedzeniu boisk udał się na spotkanie ze strażakami i paniami z Koła Gospodyń Wiejskich, które powitały Gościa piosenką oraz smacznym domowym żurkiem.

Podczas spotkania rozmawiano przede wszystkim o działania ratowniczych druhów z OSP i o skutecznie niesionej przez nich pomocy. Premier stwierdził, że straże są najbardziej zaangażowanymi służbami w niesieniu pomocy, dlatego należy się im daleko idąca pomoc.

Według premiera jednostki z KSRG należy wyposażyć w nowoczesny sprzęt ratowniczo-gaśniczych, gdyż to oni przejmują znaczny ciężar działań ratowniczych. Nadmienił również, że należy zmienić prawo tak, aby pozwoliło podczas klęsk żywiołowych i większych akcji prowadzić skuteczne działania ratownicze bez oczekiwania na zgodę samorządowców.

Na zakończenie wizyty premier wpisał się do kronik pamiątkowych. Otrzymał od organizatorów drobne upominki w tym między innymi od strażaków figurę św. Floriana wykonaną przez miejscowego artystę ludowego a od Pań z KGW kosz ze smakołykami. W spotkaniu uczestniczyli prezesi gminni Związku OSP RP powiatu konińskiego na czele z prezesem zarządu oddziału powiatowego druhem Władysławem Kolińskim, prezesi OSP z gminy Krzymów oraz Komendant Miejski PSP w Koninie st. bryg. Błażej Rakowski.

Na zakończenie panie z KGW Brzeźno zaśpiewały piosenkę specjalnie ułożoną dla pana premiera. Ostatnim punktem wizyty była konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli mediów lokalnych i ogólnokrajowych.

Opr. J. Tomicki, fot. arch. OSP Krzymów

DATA PUBLIKACJI: 2010-11-30 + Pozostałe aktualności