Archiwum - lista aktualności na rok 2011 : Uroczystości 90-lecia powstania Związku OSP RP, 08.09.2011 r.

Uroczystości 90-lecia powstania Związku OSP RP, 08.09.2011 r.

W dniu 8 września 2011 r. w Warszawie odbyły się uroczystości centralne z okazji 90. rocznicy zjednoczenia ruchu strażackiego w Polsce. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele OSP, działacze Związku OSP RP oraz Poczty Sztandarowe OSP (blisko 90) z całego Kraju.

Poczet sztandarowy Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP wystawili druhowie z  OSP Miłosław w składzie: Andrzej Metler, Marcin Kaczmarek, Jarosław Matuszak.

Oddział Wojewódzki ZOSP RP reprezentowali :

-  członkowie Zarządu Głównego ZOSP RP i jednocześnie wiceprezesi ZOW ZOSP RP Woj. Wielkopolskiego: Eugeniusz Grzeszczak, Andrzej Kacprzak, Ryszard Kamiński, Wacław Skotowski,

- Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP i jednocześnie członek ZOW ZOSP RP Woj. Wielkopolskiego - nadbryg. Wojciech Mendelak,

- Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu - st. bryg. dr inż. Grzegorz Stankiewicz,

- członek Głównej Komisji Rewizyjnej i jednocześnie Komisji Rewizyjnej Oddziału Wojewódzkiego: Wieńczysław Oblizajek,

- członkowie ZOW ZOSP RP i jednocześnie prezesi oddziałów powiatowych ZOSP RP: Władysław Koliński (Konin), Zbigniew Serbiak (Pleszew).

- Zarząd Wykonawczy OW ZOSP RP: dyrektor Andrzej Jankowski, zastępca dyrektora Tomasz Poręba.

Przed uroczystościami na konferencji prasowej spotkali się z dziennikarzami: wicepremier, prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP Waldemar Pawlak, podsekretarz stanu w MSWiA Zbigniew Sosnowski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej generał bryg. Wiesław Leśniakiewicz oraz wiceprezes ZG ZOSP RP Janusz Konieczny.

O godz. 10.00 rozpoczęła się Msza św. Bazylice Archikatedralnej p. w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie, którą celebrował Kardynał Kazimierz Nycz arcybiskup metropolita warszawski. Msza odprawiona została w intencji wszystkich strażaków żyjących i ich rodzin, poległych w trakcie walk o wolność i tych którzy oddali swoje życie na służbie.

Po Mszy św. delegacja przedstawicieli pożarnictwa polskiego złożyła wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza a goście przemaszerowali na Dziedziniec Wielki Zamku Królewskiego gdzie odbył się krótki koncert i występ grupy tanecznej Orkiestry OSP Mykanów. Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP odebrał meldunek i oddał honory zgromadzonym sztandarom OSP.

Następnie zgromadzeni przeszli do Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. Podczas uroczystości uhonorowani zostali strażacy ochotnicy, którzy narażając własne życie i zdrowie wykazali się wyjątkową odwagą w działaniach ratowniczych. Komendant główny PSP generał bryg. Wiesław Leśniakiewicz wyróżnił Zarząd Główny Związku OSP RP Medalem Honorowym im. Józefa Tuliszkowskiego.

Srebrną odznaką „Za zasługi Dla Ochrony Przeciwpożarowej” odznaczony został druh Zbigniew Serbiak, który W 2009 r. uratował 2 osoby z płonącej ciężarówki, w czasie kolejnej akcji wyciągnął 2 osoby z samochodu, który uderzony przez pędzący motocykl uderzył w skrzynkę z wysokim napięciem i na niej się zatrzymał. Dh Zbigniew ryzykując własne życie wyciągnął z samochodu 3 rannych.

Oprawę uroczystości zapewniły Orkiestra OSP Mykanów, Chór „Cantus” z Połczyna Zdroju oraz Kwartet Mieszany z solistką Magdaleną Kotarską – sopran.

DATA PUBLIKACJI: 2011-09-12 + Pozostałe aktualności