Archiwum - lista aktualności na rok 2016 : Resuscytacja krążeniowo - oddechowa dziecinnie prosta. OSP WTÓREK

Resuscytacja krążeniowo - oddechowa dziecinnie prosta. OSP WTÓREK

W dniu 15 stycznia 2016 r. strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej we Wtórku (Gm. Ostrów Wielkopolski) przeprowadziła otwarty kurs pierwszej pomocy pod nazwą Resuscytacja Krążeniowo  Oddechowa dziecinnie prosta” w którym wzięło udział 50 osób.

Strażacy zorganizowali zajęcia z racji pozyskania przez OSP Wtórek automatycznego defibrylatora AED aby zaprezentować urządzenie mieszkańcom i nauczyć obsługi urządzenia ratującego życie. Również ważnym czynnikiem do zorganizowania kursu jest fakt, że w Polsce nagłego zatrzymania krążenia doznaje ok. 40 000 rocznie, z czego 95 % poszkodowanych umiera

Na początku naczelnik OSP Wtórek dh Marcin Fleischer w krótkiej prezentacji przedstawił problem nagłego zatrzymania krążenia i jak ważna jest szybka resuscytacja krążeniowo oddechowa, a także jak ważne jest użycie defibrylatora AED. Następnie druhowie Maciej Ziąbka i Michał Sobiś na co dzień pracujący w Zespołach Ratownictwa Medycznego omówili postepowania w podstawowych zabiegach resuscytacyjnych z wykorzystaniem defibrylatora AED. Nasi ratownicy medyczni omówili również zasady pierwszej pomocy w przypadku zawału serca i udaru mózgu.  Po części teoretycznej, uczestnicy kursu mogli przećwiczyć resuscytacje krążeniowo oddechową z defibrylacją na fantomach szkoleniowych oraz ułożenie w pozycji bocznej bezpiecznej pod okiem strażaków ratowników OSP Wtórek.

W zajęciach uczestniczyli mieszkańcy miejscowości Wtórek, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich we Wtórku, a także strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych ze Wtórku, Sadowia i Wysocka Wielkiego. W kursie brała udział również młodzież z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Wtórku i Wysocka Wielkiego.

To nie pierwsza tego typu akcja OSP Wtórek. W październiku ubiegłego roku w Międzynarodowy Dzień Przywracania Czynności Serca strażacy w raz z nauczycielami Zespołu Szkolno Przedszkolnego im. Orła Białego we Wtórku zorganizowali bicie rekordu w resuscytacji krążeniowo  oddechowej w ramach projektu WOŚP Ratujemy i Uczymy Ratować.

Dzięki tego typu akcjom uświadamia się społeczeństwu jak ważna jest szybka reakcja w nagłym zatrzymaniu krążenia oraz czym są i do czego służą defibrylatory AED, które coraz częściej występują w przestrzeni publicznej. Dzięki temu zwiększa się przeżywalność osób, które doznały nagłego zatrzymania krążenia.


Podziel się
DATA PUBLIKACJI: 2016-01-22 + Pozostałe aktualności
phone
+48 (061) 848 13 91
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja

RSS ODDZIAŁU

Kliknij i dodaj nasze kanały informacyjne do swojego czytnika RSS.

PLIKI DO POBRANIA

Kliknij aby przejść do listy plików do pobrania. Znajdziesz tu dokumenty, formularze oraz wiele innych.

WIZYTÓWKI OSP

Kliknij aby zobaczyć wizytówki naszych OSP. Zdjęcia, Kontakty, Dane adresowe.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

Kliknij aby zapisać się do Newslettera naszego Zarządu Wojewódzkiego

Na górę Strona główna
lupka