Archiwum - lista aktualności na rok 2016 : Resuscytacja krążeniowo - oddechowa dziecinnie prosta. OSP WTÓREK

Resuscytacja krążeniowo - oddechowa dziecinnie prosta. OSP WTÓREK

W dniu 15 stycznia 2016 r. strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej we Wtórku (Gm. Ostrów Wielkopolski) przeprowadziła otwarty kurs pierwszej pomocy pod nazwą Resuscytacja Krążeniowo  Oddechowa dziecinnie prosta” w którym wzięło udział 50 osób.

Strażacy zorganizowali zajęcia z racji pozyskania przez OSP Wtórek automatycznego defibrylatora AED aby zaprezentować urządzenie mieszkańcom i nauczyć obsługi urządzenia ratującego życie. Również ważnym czynnikiem do zorganizowania kursu jest fakt, że w Polsce nagłego zatrzymania krążenia doznaje ok. 40 000 rocznie, z czego 95 % poszkodowanych umiera

Na początku naczelnik OSP Wtórek dh Marcin Fleischer w krótkiej prezentacji przedstawił problem nagłego zatrzymania krążenia i jak ważna jest szybka resuscytacja krążeniowo oddechowa, a także jak ważne jest użycie defibrylatora AED. Następnie druhowie Maciej Ziąbka i Michał Sobiś na co dzień pracujący w Zespołach Ratownictwa Medycznego omówili postepowania w podstawowych zabiegach resuscytacyjnych z wykorzystaniem defibrylatora AED. Nasi ratownicy medyczni omówili również zasady pierwszej pomocy w przypadku zawału serca i udaru mózgu.  Po części teoretycznej, uczestnicy kursu mogli przećwiczyć resuscytacje krążeniowo oddechową z defibrylacją na fantomach szkoleniowych oraz ułożenie w pozycji bocznej bezpiecznej pod okiem strażaków ratowników OSP Wtórek.

W zajęciach uczestniczyli mieszkańcy miejscowości Wtórek, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich we Wtórku, a także strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych ze Wtórku, Sadowia i Wysocka Wielkiego. W kursie brała udział również młodzież z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Wtórku i Wysocka Wielkiego.

To nie pierwsza tego typu akcja OSP Wtórek. W październiku ubiegłego roku w Międzynarodowy Dzień Przywracania Czynności Serca strażacy w raz z nauczycielami Zespołu Szkolno Przedszkolnego im. Orła Białego we Wtórku zorganizowali bicie rekordu w resuscytacji krążeniowo  oddechowej w ramach projektu WOŚP Ratujemy i Uczymy Ratować.

Dzięki tego typu akcjom uświadamia się społeczeństwu jak ważna jest szybka reakcja w nagłym zatrzymaniu krążenia oraz czym są i do czego służą defibrylatory AED, które coraz częściej występują w przestrzeni publicznej. Dzięki temu zwiększa się przeżywalność osób, które doznały nagłego zatrzymania krążenia.

DATA PUBLIKACJI: 2016-01-22 + Pozostałe aktualności