Archiwum - lista aktualności na rok 2016 : Wyniki i fotorelacja Wielkopolskie Eliminacje XXXIX edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom", Wronki 16.04.2016 r.

16 kwietnia 2016 r. na Gimnazjum im. Zbigniewa Herberta odbyły się wielkopolskie eliminacje XXXIX edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Turniej odbywa się nieprzerwanie od 1977 roku.

Organizatorzy Turnieju:
  • Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka..

Współorganizatorzy:
  • Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego,
  • Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu,
  • Powiat Szamotulski
  • Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Szamotułach,
  • Gmina Wronki
  • Ochotnicza Straż Pożarna we Wronkach

Dobrym duchem oraz inspiratorem tegorocznego finału był druh Stefan Kaszkowiak prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Szamotułach.

W organizacji imprezy pomocy rzeczowej i finansowej udzielili:
  • Bank Zachodni WBK-GRUPA SANTANDER,
  • Samsung  Electronics Poland Manufacturing Spółka z o.o. we Wronkach
  • AMICA Spółka Akcyjna we Wronkach
  • WFOŚiGW w Poznaniu,
  • KZPT Sp. z o.o. w Kaliszu,
  • WUS w Brzezinach,
  • Bezalin S.A. Bielsku-Białej,
  • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu,
  • Nadleśnictwo Wronki.

Swoją obecnością eliminacje zaszczycili:
  • przedstawiciel Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji - podinsp. Henryk Gabryelczyk,
  • przedstawiciel Regionalnego Dyrektora Lasów Państwowych w Poznaniu – nadleśniczy nadleśnictwa Szamotuły - Kwiryn Naparty,
  • członek Zarządu Powiatu Szamotulskiego - Kazimierz Michalak,
  • zastępca komendanta powiatowego PSP w Szamotułach - kpt. Arkadiusz Rakowski,
  • zastępca burmistrza Wronek - Robert Dorna,
  • komendant gminny Związku OSP RP w Obrzycku - druh Leszek Nawrocki,
  • przedstawiciel Samsung  Electronics Poland Manufacturing Spółka z o.o. we Wronkach – Damian Kowalski.

Obecni byli również:
druh Ryszard Kamiński i druh Andrzej Kacprzak wiceprezesi ZOW ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego, druh Stefan Lubik członek Prezydium ZOW ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego oraz prezesi Zarządów Oddziałów Powiatowych ZOSP RP i działacze Związku OSP RP zajmujący się szkoleniem wielkopolskiej młodzieży strażackiej.

Pracami Jury tegorocznego finału organizowała i kierowała pani brygadier Urszula Fietz-Strychalska ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu.

Celem Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie: ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży: zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej historii i tradycji ruchu strażackiego oraz znajomości przepisów przeciwpożarowych. Eliminacje poszerzają wiedzę z zakresu ochrony środowiska, ratownictwa w tym ratownictwa, ekologicznego, chemicznego, medycznego, przeciwpożarowego. Uczestnicy przygotowując się do eliminacji zdobywają podstawową wiedzę z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Turniej zwiększa świadomość potrzeby ochrony środowiska naturalnego i uczy skutecznych sposobów ograniczania skutków zagrożeń ekologicznych. Kształtuje właściwe postawy i zachowania wobec szkodliwej działalności człowieka. W Turnieju uczestniczy młodzież w trzech grupach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych, uczniowie szkół gimnazjalnych, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Eliminacje odbywają się na szczeblach: środowiskowym, gminnym (miejskim, miejsko-gminnym), powiatowym, wojewódzkim, centralnym. Eliminacje wojewódzkie składają się z dwóch części: testu pisemnego i finału ustnego, do którego kwalifikuje się po pięć osób w każdej z trzech grup wiekowych.

W tegorocznych eliminacjach wzięli udział finaliści eliminacji powiatowych z 31 powiatów Wielkopolski w sumie 92 osoby.

Po eliminacjach pisemnych 15 uczestników, po 5 z każdej grupy wiekowej z największą ilością punktów przystąpiło do eliminacji ustnych. W wyniku rozgrywek finałowych kolejność zajętych miejsc przedstawia się następująco:

Grupa I (szkoły podstawowe)

Sławomir Meller

gostyński

Wojciech Kubacki

czarnkowsko-trzcianecki

Grupa III (szkoły ponadgimnazjalne)

Elżbieta Popowicz

złotowski

Tomasz Wstawski

koniński-grodzki

Karol Karpiński

poznański

Szymon Rozynek

wolsztyński

Paulina Nowak

kościański

Wyniki finałowe (pobierz)

Uczestnicy za udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki, dodatkowo za zajęcie pierwszych 5 miejscy otrzymali nagrody rzeczowe. Opiekunowie za trud pracy wniesiony w przygotowanie finalistów wręczone zostały dyplomy oraz książki. Gratulujemy.

Osoby, które zajęły pierwsze i drugie miejsce w każdej z kategorii wiekowych, będą reprezentowały województwo Wielkopolskie na finale centralnym OTWP, który odbędzie się w dniach 4-6 czerwca 2016 r. w Supraślu (woj. podlaskie).

W dniach 4-6.06.2016 r odbył się finał centralny XXXIX edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

O zwycięstwo na szczeblu centralnym zorganizowanym tym razem w Supraślu (woj. podlaskie) walczyło łącznie 96 dziewcząt i chłopców w tym sześcioro z Wielkopolski. Tradycyjnie uczestnicy musieli wykazać się nie tylko wiedzą teoretyczną, ale również wieloma umiejętnościami praktycznymi. W pierwszej grupie wiekowej trzecie miejsce zajął Krzesimir Bryszewski (pow. pilski), w trzeciej grupie wiekowej drugie miejsce zajął Tomasz Wstawski (pow. koniński-ziemski) a piąte miejsce zajęła Elżbieta Popowicz (pow. złotowski).

DATA PUBLIKACJI: 2016-04-18 + Pozostałe aktualności