OSP

OSP Racot
Powiat: kościański
Gmina: Kościan
miejscowość: Racot

OPIS OSP:

OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W RACOCIE

 

W 1934 roku z inicjatywy społeczeństwa wsi Racot zawiązała się Ochotnicza Straż Pożarna. Pierwszym prezesem został Czesław Waligóra ówczesny dyrektor szkoły w Racocie. Na sekretarza wybrano p. Dąbrowskiego, na skarbnika Władysława Zandeckiego a na naczelnika Józefa Wursta. OSP przyświecało hasło: „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

GALERIA


Ćwiczenia pod lodem

Ożywioną działalność OSP Racot rozpoczęła w 1937 roku. Prezesem został dh Stanisław Michalski. 25 sierpnia odbyło się uroczyste poświęcenie pierwszej ręcznej sikawki. Miała miejsce również defilada pod pałacem. Do wybuchu II wojny światowej OSP Racot brała udział w gaszeniu pożarów w Racocie i Gryżynie.

 

Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym

Wojna, która wybuchła w 1939 r. przerwała działalność OSP na prawie sześć lat. 2 grudnia 1945 r. odbyło się pierwsze powojenne zebranie. Prezesem został Stanisław Michalski. Przywrócono sprawność bojową sprzętu oraz przeprowadzono szkolenia sekcji bojowej.


Na jednej z akcji

W styczniu 1950 r. prezesem został Stanisław Mądry. W 1951 r. OSP w Racocie przyznano grunt pod budowę strażnicy, a w 1956 r. zakończono starania o dokumentację jej budowy. 10 lutego 1957 r. rozpoczęto kopanie fundamentów. Budowę ukończono 1960 r. W tym roku obchodzono również 25-lecie powstania OSP. Dh Stanisław Masztalerz powołany został na naczelnika rejonowego OSP.


Na Wielkopolskich Mistrzostwach Medycznych w Gołuchowie

W roku 1969 prezesem został dh Edmund Mądry. Obchodzono 35-lecie OSP i nadano jej sztandar. W 1972 r. straż z Racotu uczestniczy w gaszeniu dużego pożaru w poznańskich zakładach Stomil. W 1984 r. obchodzono jubileusz 50-lecia OSP.


Na zawodach powiatowych - wszystkie drużyny z medalami

Dnia 20 lutego 1995 r. decyzją Komendy Głównej PSP OSP w Racocie została włączona do KRAJOWEGO SYSTEMU RATOWNICZO-GAŚNICZEGO. W 1998 r. OSP obchodziła 65-lecie istnienia i została uhonorowana odznaką „Za Zasługi Dla Województwa Leszczyńskiego”. W 2000 r. w Racocie obchodzono uroczystości Powiatowego Święta Straży. W roku 2001 OSP otrzymuje nowe samochody pożarnicze: Star GBA i Lublina III. W 2002 r. w Racocie gościł prezes Waldemar Pawlak. OSP wzbogaca się o ponton dla płetwonurków z silnikiem honda i przyczepkę.


Naczelnik OSP Grzegorz Stanisławiak - Wielkopolskim Strażakiem Roku 2006

W 2003 r. straż otrzymuje nową pompę szlamową oraz trzy zestawy do nurkowania. W tym tez roku pożegnano wieloletniego prezesa OSP w Edmunda Mądrego.


Nasze Druhny po akcji

Obowiązki prezesa przejmuje wiceprezes Eugeniusz Masztalerz. W 2004 r. otrzymujemy nowy samochód marki Ford z aparatem wysokociśnieniowym, a w kolejnym roku zestaw R1 z deską ortopedyczną.


Odznaczenia na 75-leciu OSP

W 2006 r. odbyło się kolejne zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Nowym prezesem został Paweł Kaczmarek dyrektor miejscowej Szkoły Podstawowej. Komendantem Gminnym OSP zostaje dh Grzegorz Stanisławiak naczelnik, który zostaje wybrany najlepszym strażakiem ochotnikiem województwa wielkopolskiego. Nasza straż była nominowana do tego tytułu. Lata 2007/ 2008 to lata bardzo intensywnych prac remontowych w strażnicy i wokół strażnicy.


Przekazanie samochodu OSPW roku 2009 OSP w Racocie została wybrana najlepszą ochotniczą strażą w województwie wielkopolskim za rok 2008. Jest to największe wyróżnienie dla OSP w dziejach jej istnienia.


OSP Racot - Wielkopolską OSP Roku 2008

W lipcu 2009 roku OSP Racot obchodziła 75–lecie swojego istnienia. W związku z tym jubileuszem została uhonorowana odznaką „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”, 10 druhów otrzymało Brązowy Krzyż Zasługi, a jeden druh Złoty Znak Związku OSP RP. Relacja z tej uroczystości ukazała się w czasopiśmie „Strażak”.


Wspólne zdjęcie na 75-leciu OSP

Obecnie OSP Racot jest jedną z najlepiej wyposażonych straży w powiecie, posiada również sprzęt do ratownictwa wodnego, drogowego, medycznego.


Zawody Wieżowiec - Warszawa

W 2010 r. otrzymaliśmy kolejny bardzo dobrze wyposażony samochód Mercedes z napędem na cztery koła, oraz nowoczesny zestaw pływający z przyczepą podłodziową. W 2011 r. OSP wzbogaciła się o kolejne sprzęty. Najważniejszy z nich to sprzęt hydrauliczny do ratownictwa drogowego WEBER. Atutem OSP jest sekcja płetwonurków.


Skupienie przed startem

W ciągu roku straż interweniuje kilkadziesiąt, a czasem nawet ponad razy. Z sukcesami bierze udział w zawodach sportowo-pożarniczych, w zawodach ratownictwa medycznego, ratownictwa wodnego, płetwonurków na każdym szczeblu. Na zawodach sportowo-pożarniczych na szczeblu gminnym i powiatowym wszystkie drużyny co roku stają na podium, a przeważnie na jego najwyższym stopniu.
Wybory MISS OSP Powiatu Kościańskiego - '2009

Strażacy z Racotu zabezpieczają i pomagają w organizacji wielu imprez, w których uczestniczy nawet kilka tysięcy osób. Najważniejsze z nich to: Mistrzostwa Wielkopolski w Sztafetowych Biegach Przełajowych w Racocie, Półmaraton Kościański, Bieg Olimpijski, Wiosenne Biegi Przełajowe, Zawody Sikawek Konnych w Cichowie i wiele innych. Jako stowarzyszenie liczy obecnie ponad 120 członków.

 

Opr. i fot. OSP Racot

phone
+48 (061) 848 13 91
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja

RSS ODDZIAŁU

Kliknij i dodaj nasze kanały informacyjne do swojego czytnika RSS.

PLIKI DO POBRANIA

Kliknij aby przejść do listy plików do pobrania. Znajdziesz tu dokumenty, formularze oraz wiele innych.

WIZYTÓWKI OSP

Kliknij aby zobaczyć wizytówki naszych OSP. Zdjęcia, Kontakty, Dane adresowe.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

Kliknij aby zapisać się do Newslettera naszego Zarządu Wojewódzkiego

Na górę Strona główna
lupka