OSP

OSP Krotoszyn
Powiat: krotoszyński
Gmina: Krotoszyn
miejscowość: Krotoszyn

OPIS OSP:

OSP Krotoszyn


Drużyny pożarnicze, które ratowały i zabezpieczały miasta oraz osady zamieszkiwane przez ludzi istniały już od niepamiętnych lat.

GALERIA


Oficjalne powstanie naszej OSP to rok 1872 z siedzibą przy ul. Rawickiej w Krotoszynie kosztem 200 talarów, które zapałcił ówczesny Magistrat. Osobą odpowiedzialną za sprzęt i jego konserwację był mistrz ślusarski Juliusz Miller.


W roku 1893 Krotoszyn był 4 strażą po Poznaniu w naszym rejonie. W tym czasie straż posiadała już 4 sikawki konne, 5 bakówek, 200 m węża, 4 drabiny przystawne, 1 płótno ratownicze, 1 kosz ratowniczy. Dwa lata później została zakupiona drabina dwukołowa wysuwna o długości 14 m.


Dopiero po roku 1902 nastąpiły duże zmiany dla miasta i Straży Ogniowej, a mianowicie została pobudowana nowa remiza przy ulicy Koźmińskiej. Trzy lata później założono wodociąg miejski, który ułatwił pracę strażaków. W tym czasie zakupiono też nową drabinę konną czterokołową o długości 18 m, aparat tlenowy, syrenę elektroniczną, samochód z wyposażeniem i umundurowaniem dla Strażaka, dzięki czemu poprawiło to mobilność i skuteczność działań gaśniczych.

 

W roku 1922 z okazji 50-lecia istnienia OSP otrzymała pierwszy sztandar, na który złożyła się społeczność miasta (obecnie znajduje się w muzeum pożarnictwa w Rakoniewicach). W celu uniknięcia konfiskaty sprzętu z dniem 1 września 1939 r. przekazano go 19. Pułkowi Lotniczemu Wojska Polskiego. Okres wojenny to okres okupacji hitlerowskiej. Po wyzwoleniu w 1945 roku reaktywowano straż na nowo. Systematycznie dokupowano sprzęt. W roku 1962 przeniesiono straż na ulicę Mickiewicza do nowo powstałej remizy na bazie, której powstała ZSP, a później PSP. Rok 2009 jest rokiem remontów i rozbudowy obiektu gdzie OSP otrzymało nowe garaże i pomieszczenia biurowe.


Od roku 1995 r. OSP jest włączona w struktury KSRG i ściśle współpracuje z Państwową Strażą Pożarną.


Zakres naszych działań jest dość szeroki. Od małego pożaru traw w rowie do palącego się mieszkania, nawet całych posesji. Bierzemy również udział w wypadkach drogowych, katastrofach budowniczych, zagrożeniach ekologicznych gdzie występuje cała Tablica Mendelejewa.

 

OSP była wielokrotnie odznaczana m.in.:

  • Złotym Znakiem Związku OSP RP,
  • Medalem Honorowym im. Józefa Tuliszkowskiego,
  • Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza
  • odznaką honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”.

W roku 1997 otrzymaliśmy nowy sztandar, który do dnia dzisiejszego reprezentuje naszą OSP na różnych uroczystościach.

Posiadamy jeden samochód średni gaśniczy GBA 2,5/16, którym od paru lat uczestniczymy średnio w 130 zdarzeniach z których około 100 prowadzimy samodzielnie. OSP liczy 47 członków w tym 25 zawsze gotowych do działań ratowniczo – gaśniczych, w zawodach sportowo-pożarniczych na szczeblu gminnym od 5 lat zajmujemy 1 miejsce. Zabezpieczamy imprezy masowe na terenie naszego miasta, prowadzimy profilaktykę i pogawędki w szkołach, a także pokazy ratownictwa medycznego, współpracujemy z samorządem, radami osiedli jak też z innymi organizacjami w naszym mieście.


Na przestrzeni 140 lat straż brała udział w wielu dużych i groźnych akcjach ratowniczo - gaśniczych takich jak:

  • ratowanie miasta Legnicy w czasie groźnej powodzi w latach 70-tych
  • gaszenie dużego pożaru w „Stomilu” – Poznań
  • pożar zakładach chemicznych „Luboń” w Luboniu k/ Poznania
  • pożar rafinerii Czechowice – Dziedzice
  • pożar lasów w Kuźni Raciborskiej, Gizałkach oraz poligonu wojskowego w Żarach i w Żaganiu, a ostatnio szybu magazynu gazu miejscowość Wierzchowice woj. dolnośląskie.


W roku 2012 obchodzimy jubileusz 140-lecia z tej okazji zostanie odrestaurowana 18 metrowa czterokołowa drabina konna, która liczy sobie 110 lat.

 

Opr. OSP Krotoszyn, fot. arch. OSP Krotoszyn

phone
+48 (061) 848 13 91
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja

RSS ODDZIAŁU

Kliknij i dodaj nasze kanały informacyjne do swojego czytnika RSS.

PLIKI DO POBRANIA

Kliknij aby przejść do listy plików do pobrania. Znajdziesz tu dokumenty, formularze oraz wiele innych.

WIZYTÓWKI OSP

Kliknij aby zobaczyć wizytówki naszych OSP. Zdjęcia, Kontakty, Dane adresowe.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

Kliknij aby zapisać się do Newslettera naszego Zarządu Wojewódzkiego

Na górę Strona główna
lupka