OSP

OSP Bolewice
Powiat: nowotomyski
Gmina: Miedzichowo
miejscowość: Bolewice

OPIS OSP:


Ochotnicza Straż Pożarna w Bolewicach, to jedna z 4 straży działających w Gminie Miedzichowo, leżącej w zachodniej części woj. wielkopolskiego.

GALERIA

Skład osobowy tej liczącej już 90 lat OSP, to 65 druhen i druhów. 31 z nich funkcjonuje w Jednostce Operacyjno-Technicznej. Działa tu również Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w 2002 roku OSP włączona została do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.


Przeciętnie w ciągu roku członkowie OSP uczestniczą w 35-40 zdarzeniach. Do dyspozycji mają 3 samochody bojowe i 1 pojazd kwatermistrzowski (wymienione w ostatnich latach) oraz zestawy ratownictwa przedmedycznego, aparaty powietrzne, sprzęt ratownictwa technicznego, agregaty prądotwórcze, piły do betonu i stali oraz drewna a także inny specjalistyczny sprzęt.


Niedaleko od Bolewic przebiega autostrada A2 z tzw. węzłem nowotomyskim. Strażacy często uczestniczą w likwidacji skutków zdarzeń drogowych. Często, jako pierwsi są na miejscu zdarzenia.


Gmina Miedzichowo pokryta jest w 70 % lasami, co również wpływa na rodzaj zagrożeń i warunki funkcjonowania OSP. W 2002 r. OSP otrzymała od PSP w Nowym Tomyślu, pojazd Jelcz wraz z naczepą o pojemności 18 000 litrów wody.


Samochód ten służący głównie, jako zaopatrzenie w wodę poprawił skuteczność działania. Było to bodźcem do zapoczątkowania w 2003 r. rozbudowy strażnicy, ponieważ nie starczyło miejsca do garażowania tak dużego pojazdu.


Dzięki pomocy finansowej gminy, Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Poznaniu oraz rzeszy życzliwych osób, strażacy są przygotowani do aktualnych wymagań technicznych i zakupili sporo sprzętu. Prace budowlane, elektryczne, dekarskie i hydrauliczne w remizie, wykonali w czynie społecznym. Wartość wykonanych prac szacuje się na kwotę przekraczającą 200 tysięcy złotych.


W ostatnich latach pozyskano środki unijne dla OSP. Pierwszym przedsięwzięciem było odrestaurowanie, pochodzącej z lat dwudziestych ubiegłego stulecia, zabytkowej sikawki konnej, którą strażacy zakupili od osoby postronnej, za własne środki. Sprawna sikawka jest dzisiaj dumą strażaków.


Dzięki środkom z funduszy unijnych członkowie OSP Bolewice uczestniczyli także w szkoleniach z zakresu ratownictwa przedmedycznego oraz kursach kierowców kategorii „C” i „CE”. Obecnie w szeregach OSP jest 20 przeszkolonych kierowców - operatorów sprzętu, 19 osób z uprawnieniami ratowników przedmedycznych, 8 dowódców OSP, 2 naczelników i 8 osób przeszkolonych z zakresu kierowania ruchem drogowym.


W roku 2004 zamontowano w strażnicy System Selektywnego Alarmowania. Strażacy są wzywani do akcji ratunkowych przy pomocy odbiorników indywidualnych (pagerów), które dają sygnał do działania uruchamiany drogą radiową ze stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu. Działa także nowoczesny system powiadamiania na telefony komórkowe. To spowodowało, że OSP wyjeżdża do akcji w ciągu 5 minut od zaalarmowania. W strażackich dyskusjach o przyszłości, pojawia się temat rozbudowy strażnicy tak, aby zabytkowa sikawka i samochód „Star A 23 P” z roku 1975, mogły być należycie zabezpieczone i wyeksponowane.


Podejmowane są starania o pozyskanie nowych członków oraz powiększenie działającej przy OSP Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Trzeba również przygotować kolejne wspólne przedsięwzięcia z zaprzyjaźnionymi strażakami z Wenzlow (Niemcy). No i oczywiście dalsze szkolenia doskonalące bezpieczeństwo i skuteczność działania.

Zbigniew Oses, fot. arch. OSP Bolewice

phone
+48 (061) 848 13 91
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja

RSS ODDZIAŁU

Kliknij i dodaj nasze kanały informacyjne do swojego czytnika RSS.

PLIKI DO POBRANIA

Kliknij aby przejść do listy plików do pobrania. Znajdziesz tu dokumenty, formularze oraz wiele innych.

WIZYTÓWKI OSP

Kliknij aby zobaczyć wizytówki naszych OSP. Zdjęcia, Kontakty, Dane adresowe.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

Kliknij aby zapisać się do Newslettera naszego Zarządu Wojewódzkiego

Na górę Strona główna
lupka