OSP

OSP Wieleń I
Powiat: czarnkowsko-trzcianecki
Gmina: Wieleń
miejscowość: Wieleń I

OPIS OSP:

 

W roku 1850 wychodzi "Zarządzenie w sprawie gaszenia pożaru dla miasta Wielenia". Trzydzieści pięć lat później w roku 1885 powstaje Straż Pożarna w Wieleniu, pierwsza na terenie obecnego powiatu. Od samego zarania wieleńscy strażacy dają się poznać z tej najlepszej strony. Burmistrz Wielenia oraz rajcy miejscy poczytują sobie, jako zaszczyt członkostwo w naszej organizacji.

GALERIA


Blisko 162 lata tradycji odcisnęło swoje piętno na OSP Wieleń. Jak każda organizacja mamy swoje dobre jak i gorsze lata, ale w tych złych chwilach świadomość tego, że jesteśmy potrzebni zmuszała wieleńskich strażaków do działania.


Gmina Wieleń ma największą powierzchnię w Wielkopolsce (428 km2). Miasto jest usytuowane na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich.


67% powierzchni gminy pokrywają lasy a przez miasto przepływa rzeka Noteć. Oddalenie od najbliższej JRG o 30 km powoduje, że jesteśmy zdani na siebie oraz strażaków ochotników z pobliskich miejscowości.


Od prawie dwudziestu lat druhowie czynili starania, aby władze gminy dostrzegły, że bezpieczeństwo mieszkańców to nie tylko obowiązek ustawowy, ale powinność, którą można wypełnić tylko poprzez sukcesywny rozwój infrastruktury ratowniczej.


Zrozumienie ze strony władz i osobiste zaangażowanie burmistrza Wielenia pana Zbigniewa Stochaja doprowadziły do powstania Gminnego Centrum Ratowniczo- Gaśniczego. Stacjonuje tu Odział Ratownictwa Medycznego oraz ma swoją siedzibę nasza OSP.


Obecnie dysponujemy dwoma średnimi samochodami ratowniczo- gaśniczymi GBA 2,5/16 Star oraz MAN, autodrabiną SD- 30 Jelcz Magirus, samochodem terenowym SLRR Land Rover, przyczepą przeciwpowodziową, łodzią ratowniczą Honda Marine.


Na wyposażeniu samochodów znajdują się dwa zestawy narzędzi hydraulicznych, poduszki pneumatyczne oraz inny sprzęt specjalistyczny. Sekcja ratownictwa wodnego i lodowego dysponuje wspomnianą łodzią oraz saniami lodowymi i ubraniami wypornościowymi. Oddalenie od szpitali powiatowych podyktowało inwestycje w sprzęt ratownictwa medycznego, min. defibrylator ratunkowy. Powódź zimowa na przełomie lat 2011/2012 zmusiła nas do zakupu sprzętu przeciwpowodziowego, który zdał egzamin podczas likwidacji skutków lipcowego niżu "Otto".


Przy naszej OSP działa koedukacyjna MDP, która zrzesza blisko 30 dzieci. KDP sukcesywnie odnotowuje sukcesy sportowe, a dwie druhny należą do JOT i biorą udział w działaniach ratowniczo- gaśniczych. Startujemy w zawodach sportowo pożarniczych, oraz Mistrzostwach Wielkopolski w Ratownictwie Medycznym. Bierzemy udział w imprezach i uroczystościach na terenie miasta. W wieleńskich szkołach organizujemy lekcje, które mają na celu uświadamianie zagrożeń, które niesie rozwój cywilizacyjny.


Aby zachować ciągłość tradycji po modernizacji naszej siedziby stworzyliśmy Izbę Tradycji. Eksponujemy w niej pamiątki nie tylko pożarnicze, ale również te, które dotyczą ziemi wieleńskiej.

Zostaliśmy odznaczeni Złotym Znakiem Związku OSP RP, Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza. Samorząd wieleński uhonorował nas tytułem "Zasłużony dla Miasta i Gminy Wieleń", Zarząd Województwa Wielkopolskiego nadał nam Odznakę Honorową "Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Byliśmy wyróżniani przez Parlamentarny Zespół Strażaków, posiadamy dwa tytuły Ochotnicza Straż Pożarna Powiatu Czarnkowsko-trzcianeckiego.

Jednak rytm życia w naszej OSP dyktują wyjazdy do zdarzeń i doskonalenie swoich umiejętności. Ze względu na rozległość gminy mamy szeroki przekrój działalności operacyjnej, od likwidacji owadów do katastrof w ruchu lądowym. Na terenie naszej gminy mały miejsce dwie katastrofy kolejowe oraz największy obszarowo pożar lasu w Wielkopolsce (6000 ha).

Inwestycje w nowoczesny sprzęt, a co za tym idzie lepsza, jakość wykonywanych "usług" zaowocowały skróceniem czasu udzielania pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych, oraz zmniejszeniem strat pożarowych. Zostało to dostrzeżone przez KP PSP w Czarnkowie. Wzrosło również bezpieczeństwo pracy naszych ratowników. W roku 2011 braliśmy udział w 201 zdarzeniach.


Jesteśmy dumni ze swej tradycji i z nadzieją patrzymy w przyszłość.

Zapraszamy również na: http://www.wielen.osp.org.pl/

Opr. OSP Wieleń, fot. arch. OSP Wieleń

phone
+48 (061) 848 13 91
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja

RSS ODDZIAŁU

Kliknij i dodaj nasze kanały informacyjne do swojego czytnika RSS.

PLIKI DO POBRANIA

Kliknij aby przejść do listy plików do pobrania. Znajdziesz tu dokumenty, formularze oraz wiele innych.

WIZYTÓWKI OSP

Kliknij aby zobaczyć wizytówki naszych OSP. Zdjęcia, Kontakty, Dane adresowe.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

Kliknij aby zapisać się do Newslettera naszego Zarządu Wojewódzkiego

Na górę Strona główna
lupka