OSP

OSP Czermin
Powiat: pleszewski
Gmina: Czermin
miejscowość: Czermin

OPIS OSP:
Ochotnicza Straż Pożarna w Czerminie została założona w 1928 roku z inicjatywy rotmistrza Nicefora Sicińskiego, emerytowanego żołnierza Wojska Polskiego, dowódcy 7 Szwadronu Zapasowego Taborów w Poznaniu. Została przekształcona z majątkowej w Ochotniczą Straż Pożarną.W czasie okupacji hitlerowskiej OSP została rozwiązana. Jednakże strażacy pod okiem Niemca Christiana Zeppa wzięli udział w akcji gaszenia pożaru w Żbikach, kiedy to zapaliły się stodoły i owczarnia tamtejszego majątku.

Po wojnie straż reaktywowano, a wkrótce otrzymała pierwszy samochód. Był to przekazany z demobilu amerykański Dodge. Z powodu trudności zakupem części zamiennych był on rzadko używany.  W latach 1948-1951 ówczesny zarząd OSP z prezesem Janem Bizanem popadł w konflikt z władzą ludową. Powodem konfliktu były wydarzenia związane z wprowadzeniem do kościoła sztandaru OSP oraz przygotowaniem przez straż powitania Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego, który w 1950 roku wizytował parafię św. Jakuba Apostoła w Czerminie.

Cały zarząd z prezesem Janem Bizanem został odwołany, a sztandar ze świątyni zabrano. W grudniu 1959 roku podczas walnego zebrania przyjęto statut ogłoszony zarządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych. Prezesem został Tadeusz Walendowski. Wkrótce pojawił się nowy sprzęt, motopompa M-800.W roku 1963 wybrano nowego prezesa, dyrektora szkoły podstawowej w Czerminie pana Romana Kasprzaka, dzięki któremu straż wzbogaciła się o nowy samochód GLM Żuk. W tym czasie dzięki naczelnikowi Kazimierzowi Sobczakowi strażacy zaczęli odnosić sukcesy w sporcie pożarniczym. Problemy ze znalezieniem miejsca dla samochodu sprawiły, że rozpoczęto budowę nowej remizy wraz z Ośrodkiem Kultury. Obiekt oddano do użytku w 1989 roku. Do nowej remizy strażacy wjechali dwoma samochodami, gdyż na początku 1989 roku straż wzbogaciła się o kolejny samochód GBM na podwoziu STAR 244.

28 maja 1997 roku OSP została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz wyposażona w system selektywnego wywołania.W dniu 27 lutego 2000 roku na walnym zebraniu prezesem Zarządu OSP został wybrany Zbigniew Serbiak, który zarządza strażą do dnia dzisiejszego. Rok później odnowiono skład Zarządu OSP.OSP w Czerminie od 30 października 2001 roku wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt do ratownictwa technicznego. Dzięki władzom Związku OSP RP, firmie ubezpieczeniowej PZU oraz Komendantowi Państwowej Straży pożarnej zakupiono nożyco-rozpieraki, agregat prądotwórczy „Honda”, agregat wysokociśnieniowy, piłę do cięcia stali i betonu „Stihl” oraz apteczkę medyczną i nosze.Od 2002 roku OSP ma kapelana, proboszcza miejscowej parafii księdza Mariana Ostacha. W 2002 roku OSP po raz kolejny została doposażona.Na Dzień Strażaka otrzymała nową motopompę firmy „Tohatsu” oraz od prezesa Stowarzyszenia „Droga i Bezpieczeństwo” Ryszarda Fonżychowskiego zestaw ratownictwa medycznego PSP R1. W październiku tego samego roku to samo stowarzyszenie przekazało profesjonalne nosze do urazu kręgosłupa.W 2003 roku przy OSP powstał zespół sceniczno-wokalny „Ognista Drużyna”.4 maja 2003 roku odsłonięto Obelisk upamiętniający prace wszystkich pokoleń strażaków.  22 czerwca 2003 roku odbyła się uroczystość 75- lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej. Podczas tej uroczystości OSP otrzymała nowy sztandar oraz została odznaczona złotym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. W tym samym roku 18 grudnia OSP wzbogaciła się o nowy lekki samochód pożarniczy marki Ford Transit, a samochód Żuk został przekazany do Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabiu.

4 maja 2007 roku Prezydium Oddziału Wojewódzkiego Województwa Wielkopolskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Poznaniu nominowało Ochotniczą Straż Pożarną w Czerminie do Honorowego Tytułu Wielkopolska Ochotnicza Straż Pożarna roku 2006.15 czerwca 2008 roku odbyła się uroczystość Obchodów 80-lecia działalności, na której OSP została odznaczona Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza.10 listopada 2010 roku odbyło się uroczyste przekazanie samochodu ratowniczo – gaśniczego GBA 25/16 MAN zakupionego w ramach projektu współfinansowanego przez Unie Europejską z Europejskiego  Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz środków Samorządu Gminy Czermin. Opr. i fot. arch. OSP Czermin.


Opr. i  fot.  arch. OSP Czermin
phone
+48 (061) 848 13 91
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja

RSS ODDZIAŁU

Kliknij i dodaj nasze kanały informacyjne do swojego czytnika RSS.

PLIKI DO POBRANIA

Kliknij aby przejść do listy plików do pobrania. Znajdziesz tu dokumenty, formularze oraz wiele innych.

WIZYTÓWKI OSP

Kliknij aby zobaczyć wizytówki naszych OSP. Zdjęcia, Kontakty, Dane adresowe.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

Kliknij aby zapisać się do Newslettera naszego Zarządu Wojewódzkiego

Na górę Strona główna
lupka