OSP

OSP Dobrzyca
Powiat: pleszewski
Gmina: Dobrzyca
miejscowość: Dobrzyca

OPIS OSP:

Rys Historyczny - Powołanie OSP w Dobrzycy

12 lutego 1904r. Burmistrz Brandenburger zwołał w lokalu Göetza zebranie, którego przedmiotem było niedostateczne zabezpieczenie przeciwpożarowe miasta. Tego dnia powołano Ochotniczą Straż Pożarną w Dobrzycy. Tak jak w całej Polsce tak i w Dobrzycy pożary były istotnym czynnikiem słabego rozwoju miasta. Ks. Śniatała pisze, że w księgach parafialnych co kilkanaście lat spotykamy informację o większych pożarach. W 1545r. pożar strawił całe miasto nie oszczędzając kościoła. W1611 r. ogień ponownie zniszczył miasto pozostawiając tym razem kościół. Księgi miejskie i parafialne mówią o niemalże zupełnym zniszczeniu miasta przez pożar w roku 1752. Kolejne lata pożogi to lata 1753 (spaliły się dworskie stajnie, gorzelnia, browar, stodoły, 1756,1777,1820 i 1838. Szczególnie dotkliwy musiał być pożar z roku 1777. W ciągu jednego dnia (29 października) pożar, który powstał w Filadelfii (dzisiejsza ul. Koźmińska), strawił 60 domów, 39 stodół, kościół, wikariat, szkołę, szpital i ratusz. Ocalał tylko Klonów i zachodnia część Filadelfii. Dziedzic Dobrzycy Augustyn Gorzeński wsparł mieszkańców w odbudowie miasta, wytyczając jednocześnie nowy plan zabudowy.

Zabytkowa sikawka konna i pomnik św. Floriana na placu przed remizą

Sztandar
16 marca 1936r. z inicjatywy Bernarda Sonnka (szewca) zrodził się projekt zakupu sztandaru dla jednostki. Prace nad sztandarem zlecono firmie Józefa Łowieńskiego (Łowiańskiego). Koszt sztandaru miał wynieść 360zł. Uroczystość wręczenia sztandaru odbyła się 09 sierpnia 1936r. W czasie uroczystej mszy św. poświęcenia sztandaru dokonał ks. proboszcz Lis z Nowej Wsi. Gośćmi honorowymi byli starosta Wilimowski, Janina hr. Czarnecka i Stefan hr. Czarnecki. W parku Bractwa Strzeleckiego odbyły się dalsze uroczystości. W okresie wojny sztandarem zaopiekował się Bernard Sonnek. Sztandar, przykryty skórami (B.Sonnek był szewcem) przeleżał bezpiecznie do 1945r. i służy do dnia dzisiejszego.

Świetlica i sztandar

 

Sprawność Bojowa

Udział jednostki w większych akcjach ratowniczo – gaśniczych:
- 24 października 1949 roku nasza jednostka gasiła pożar w miejscowości Dzielice pow. Krotoszyn paliło się 70 obiektów w tym domy mieszkalne.
- Nową dekadę rozpoczęto 2 - dniową akcją zabezpieczającą przeprowadzoną w dn. 30-31 września 1970r. w Odolanowie w związku z poważną awarią szybu gazowego.
- Pierwsza połowa lat 70-tych dla dobrzyckiej jednostki zapisała udziałem w dużych pożarach. W dniach 10-11 marca 1972 strażacy uczestniczyli w pożarze fabryki STOMIL w Poznaniu.
- w dniach 1,2 maja 1973r. pożar 22 stodół stojących obok siebie na terenie Chocza pow. Pleszew.
Lata 90-te to jedne z największych pożarów w powojennej Polsce i jedne z największych akcji ratowniczo – gaśniczych jakie kiedykolwiek odbyły się na terenie naszego kraju. A były to:
• Pożar kompleksu leśnego w dniach 3,4,5,6 czerwca 1992r. w miejscowościach: Świerszczyna, Orlina i Białobłoty, Nadleśnictwo Grodziec, dawne woj. Konińskie
• Pożary lasów 28,29,30,31 lipca oraz 1 września 1992r. w okolicach Kuźni Raciborskiej woj. Katowickie.
Zdobyte doświadczenia bojowe spowodowały, iż OSP w Dobrzycy została włączona w dniu 11 kwietnia 1995r. do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Można uznać, iż bezpośrednio przyczynił się do tego udział w 2 w/w ogólnopolskich akcjach gaśniczych. W trakcie obu pożarów OSP Dobrzyca wykazała się sprawnością i skutecznością.

3-4 czerwiec 1992r. Powrót sekcji OSP z pożaru kompleksu  leśnego w miejscowościach: Świerczyna, Orlina, Białobłoty  Nadleśnictwo Grodziec.

 

Strażnica.

Problem, który przez lata nie udało się rozwiązać była budowa strażnicy. Budynek, którym dysponowano był zbyt mały i coraz trudniej było pomieścić w nim sprzęt oraz zapewnić w nim odpowiednie warunki do jego przechowywania. Dlatego cały czas podejmowano starania by strażnicę powiększyć. W lutym 1994r. złożono wniosek do Rady Gminy o wykupienie od RKS Nowy Świat pomieszczeń sąsiadujących ze strażnicą hurtowni przy ul. Blusiewicza. Na mocy decyzji Zarządu Gminy 5 sierpnia 1996r. przekazano OSP wspomniany obiekt. Pozwoliło to na rozpoczęcie prac projektowych oraz szukanie pieniędzy. Dzięki wsparciu lokalnych firm oraz dofinansowaniu przyznanemu przez Komendę Główną PSP w Warszawie i Oddział PZU w Poznaniu podjęto prace. Remont wsparły także władze gminy kwotą 46.500,00 zł. Gmina zatrudniła także bezrobotnych i murarzy, którzy prowadzili prace przy czynnym wysiłku i dziele samych strażaków, którzy przepracowali 5580 godzin. Pozwoliło to na zakończenie remontu i uroczyste otwarcie strażnicy w dniu 28 czerwca 1998r. Otwarcie nie oznaczało zakończenia prac. W latach następnych obiekt został wyposażony w dodatkowe urządzenia i podlega częstej modernizacji. W roku 2007 wyremontowany jeden z boksów garażowych, została wylana nowa posadzka, zainstalowano odprowadzenie wody z sanitariatu do kanalizacji a na ścianach na wysokość 1,5m wyłożono płytki ceramiczne, wymalowano ściany i sufity. W roku 2008 inwestycję powtórzono i został w identyczny sposób wyremontowany drugi boks garażowy.

Prace remontowe

Wielkim problemem przez lata był kapitalny remont dachu remizy, który przeciekał i był w bardzo złym stanie. W roku 2013 po wielu staraniach i oczekiwaniach w końcu inwestycję udało się zrealizować. Dach został podniesiony, stolarka okienna , cała konstrukcja dachu oraz balkon, który jest ozdobą naszego budynku został wymieniony na nowy. Remont objął również pomieszczenia wewnątrz, ściany zostały wygipsowane i wymalowane a na podłodze zostały założone płytki. W roku 2015 został obniżony i wyremontowany jeden z boksów garażowych, została zamontowana nowa automatyczna bramy, wszystko po to aby w miesiącu wrześniu 2015r. mógł w naszej jednostce zacząć służyć przekazany z JRG PSP Pleszew Ciężki Samochód Ratowniczo – Gaśniczy.

 

Wyposażenie, Akcje Ratowniczo – Gaśnicze i Zawody

Nasza jednostka corocznie uczestniczy w zawodach sportowo – pożarniczych zarówno w grupie „A” jak i MDP i praktycznie od wielu lat zajmuje czołowe lokaty na szczeblu gminnym jak i powiatowym. Największe sukcesy strażacy – ratownicy odnoszą w zawodach medycznych, gdzie od kilku lat wiodą prym nie tylko na własnym terenie, ale również na szczeblu krajowym, gdzie potwierdzeniem ich umiejętności i ogromnej wiedzy z ratownictwa jest udział w V Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Podmiotów Tworzących i Wspierających Krajowy System Ratowniczo – Gaśniczy, które odbyły się w Kurowie powiat Sucha Beskidzka, gdzie zajęli drugie miejsce wśród załóg OSP.

Ratownicy uczestniczą również w wielu wydarzeniach społecznych i kulturalnych na terenie miasta i gminy, są to np. WOŚP, festyny dla dzieci, pokazy, szkolenia, obozy, rajdy rowerowe, zabezpieczanie imprez.

Jednostka typu S-3 corocznie uczestniczy w około 60-80 akcjach ratowniczo – gaśniczych. JOT kat. II tworzy 29-u ratowników z czego 18-tu ma ukończony kurs KPP.  Na wyposażeniu jednostki znajdują się trzy samochody ratowniczo gaśnicze: Star/Man GBA2,5/16 Stolarczyk z 2004r. Star244 GBM2,5/8 z 1985r. Żuk GLM z 1981r. oraz przyczepka wężowa, na której znajduje się spora ilość węży tłocznych, gaśniczych, ssawnych oraz motopompa Tohatsu wyd. 2150l/min. . (W miesiącu wrześniu Star244 zostanie przekazany do innej jednostki z terenu gminy a na jego miejsce zostanie przekazany GCBA4/24/2,8 z JRG PSP Pleszew) Z ważniejszego sprzętu jaki można wymienić to dwa pełne zestawy R1 z czego jeden wraz z zestawem uzupełniającym dostosowanym do nowych wymogów, dodatkowo jedna deska ortopedyczna i kamizelka KED, defibrylator, czujnik czterogazowy, czujnik pola elektrycznego, ciężki zestaw ratownictwa technicznego Hollmatro, sprzęt wysokościowy, pompy szlamowe 3szt, pływające 2szt, aparaty ODO 4szt.

phone
+48 (061) 848 13 91
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja

RSS ODDZIAŁU

Kliknij i dodaj nasze kanały informacyjne do swojego czytnika RSS.

PLIKI DO POBRANIA

Kliknij aby przejść do listy plików do pobrania. Znajdziesz tu dokumenty, formularze oraz wiele innych.

WIZYTÓWKI OSP

Kliknij aby zobaczyć wizytówki naszych OSP. Zdjęcia, Kontakty, Dane adresowe.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

Kliknij aby zapisać się do Newslettera naszego Zarządu Wojewódzkiego

Na górę Strona główna
lupka