OSP

OSP Kaźmierz
Powiat: szamotulski
Gmina: Kaźmierz
miejscowość: Kaźmierz

OPIS OSP:


Ochotnicza Straż Pożarna w Kaźmierzu została założona 4 czerwca 1912 roku. Liczyła wtedy zaledwie 14 członków. Dzięki pomocy ówczesnych władz zostali oni w ciągu półrocza w pełni umundurowani i wyposażeni w niezbędny sprzęt. Kiedy w roku 1914 wybuchła pierwsza wojna światowa, cześć strażaków została zmobilizowana i poszła na wojnę.

We wrześniu 1939 roku na skutek okupacji niemieckiej straż w Kaźmierzu została rozwiązana przez okupanta. W jej miejsce Niemcy utworzyli przymusową straż pożarną pod niemiecką komendą liczącą 27 osób, w tym 25 Polaków. Dopiero sześć lat później, po odzyskaniu niepodległości otwarł się kolejny rozdział historii OSP Kaźmierz - odbyło się wtedy zebranie organizacyjne, na którym wyłoniono nowy zarząd.

W 75. rocznicę powstania kaźmierskiej straży w roku 1987 zakończono budowę nowej remizy. Obecnie OSP Kaźmierz liczy 38 członków. Są  to doskonali strażacy, odpowiednio wyszkoleni, także do niesienia pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach. Od kilkudziesięciu lat należymy bowiem do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Na wyposażeniu naszej OSP znajdują się m.in: samochody Star 244 oraz Ford Transit, motopompy, narzędzia hydrauliczne Holmatro, aparaty powietrzne, prądotwórcze, pompy pływające, pilarki, torba medyczna PSP R1, sanie lodowe, agregat oddymiający oraz kombinezony do pracy w wodzie. Utworzoną mamy także od 1972 roku młodzieżową sekcję OSP, która zrzesza nie tylko chłopców, ale i dziewczęta.W roku 2012 odbyły się uroczystości 100 lat istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaźmierzu. Jubileusz miał bardzo podniosły charakter. Odprawiono uroczystą mszę świętą przy udziale orkiestry dętej, odsłonięto tablicę pamiątkową, wręczono medale zasłużonym strażakom ochotnikom.

Działania OSP nie ograniczają się jedynie do działalności ratowniczej. Bierzemy czynny udział w zawodach strażackich, pomagamy przy zabezpieczaniu wszelkiego rodzaju imprez, uczestniczymy w pokazach sprzętu gaśniczego, demonstrujemy nasze umiejętności w ratownictwie drogowym i wodnym. To, co wyróżnia obecną kaźmierską straż to fakt, że w jej skład wchodzą ludzie stosunkowo młodzi. Są to osoby, które nie bacząc na niebezpieczeństwo, ryzykując własnym życiem niosą pomoc każdemu, którym zawsze przyświeca dewiza ,,Bogu na chwałę, ludziom na ratunek"

Zapraszamy również na naszą stronę internetową: http://www.osp-kazmierz.pl/
phone
+48 (061) 848 13 91
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja

RSS ODDZIAŁU

Kliknij i dodaj nasze kanały informacyjne do swojego czytnika RSS.

PLIKI DO POBRANIA

Kliknij aby przejść do listy plików do pobrania. Znajdziesz tu dokumenty, formularze oraz wiele innych.

WIZYTÓWKI OSP

Kliknij aby zobaczyć wizytówki naszych OSP. Zdjęcia, Kontakty, Dane adresowe.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

Kliknij aby zapisać się do Newslettera naszego Zarządu Wojewódzkiego

Na górę Strona główna
lupka