OSP

OSP Krajenka
Powiat: złotowski
Gmina: Krajenka
miejscowość: Krajenka

OPIS OSP:
OSP im. Jana Waldowskiego w Krajence, powiat złotowski

Miasto i Gmina Krajenka leży w północnej części województwa wielkopolskiego, w powiecie złotowskim, przy trasie Piła – Człuchów oraz Krajenka – Gniezno. Gmina ma powierzchnię 191 km², z czego połowę stanowią grunty orne. Miasto leży nad rzeką Głomią, na wysokości 105 m n.p.m.

Przez Krajenkę przebiegają:
Przez Krajenkę biegnie też linia kolejowa PiłaTczew.

Ochotnicza Straż Pożarna w Krajence powstała z inicjatywy starosty złotowskiego Conrada, który upoważnił burmistrza Sięga w Krajence do powołania OSP. Przedsięwzięcie uzyskało poparcie władz miejskich i wszystkich zainteresowanych organizacji. Ochotnicza Straż Pożarna w Krajence powstała w 1889 r. i już wtedy została umundurowana i wyposażona w 4 sikawki ciśnieniowe i jedną ręczną. Można też przypuszczać, że inicjatywa powstania ochotniczej straży pożarnej w Krajence wypłynęła od samych mieszkańców Krajenki, bo minęła właśnie 200-tna rocznica wielkiego pożaru, który w 1688 r. strawił prawie całe miasto. Pierwszy sztandar OSP Krajenka otrzymała w 1957 roku w uznaniu osiągnięć OSP, świadczy przyznana przez Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Koszalinie — ODZNAKA HONOROWA ZA ZA­SŁUGI W ROZWOJU WOJEWÓDZTWA KOSZALIŃSKIEGO, która od 1969 roku zdobi sztandar. Kolejne sztandary zostały przyznane w 1983 roku podczas oddania nowej remizy oraz w 2003 roku. W 1983 roku oddano do użytku obecny obiekt remizy wraz z salą balowa na 300 osób i kompleksem mieszkalnym.
W czerwcu 1989 roku OSP w Krajence obchodziło 100 lecie swojego istnienia. Z tej okazji wydano monografię która jest dostępna na naszej stronie internetowej w zakładce historia: www.ospkrajenka.pl
Zdjęcie grupowe członków OSP w Krajence wykonane w 2006 roku.

Obecnie OSP liczy sobie ponad 90 członków z tego 30 posiada badania i szkolenia niezbędne do wykonywania czynności strażaka-ochotnika. Zostaliśmy wyposażeni w nowoczesny sprzęt dzięki czemu niesienie pomocy stało się łatwiejsze i bardziej efektywne.


Od 1995 roku działamy w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym i ściśle współpracuje z Państwową Strażą Pożarną. W 1995 r. W ciągu roku ratownicy interweniują ponad 150 razy. Najczęstszymi zdarzeniami są wypadki drogowe na trasie wojewódzkiej nr. 188 (Piła-Człuchów)
Wypadek, do którego doszło w czwartek 12 lipca, na odcinku krajowej „jedenastki” pomiędzy Skórką i Dolnikiem w powiecie złotowskim, był jednym z najtragiczniejszych zdarzeń drogowych w Wielkopolsce w ostatnim czasie. W czołowym zderzeniu bmw i volkswagena golfa zginęło sześć osób.


Nasza OSP działa we wszelkiego rodzaju akcjach ratowniczych od wypadków…


Pożarów…


Usuwanie skutków wichur i nawałnic po usuwanie gniazd owadów błonkoskrzydłych i wielu innych miejscowych zagrożeń ,które nie sposób wymienić.


Działalność orkiestry
Jednym z wyznaczników rangi i znaczenia miejscowości jest posiadanie własnej orkiestry dętej. Takie aspiracje Krajenki zrealizowała OSP. Na przestrzeni 40-lecia istnienia, orkiestra stale się rozwija i odnosi liczne sukcesy. Od dłuższego czasu trudno byłoby sobie wyobrazić życie społeczno-kulturalne Krajenki bez tej orkiestry oraz towarzyszącym im mażoretką.

Co dwa lata Krajenka jest organizatorem ,,Przeglądu Orkiestr Dętych Północnej Wielkopolski”Zarząd OSP w Krajence:
Prezes - Andrzej Martin, naczelnik - Piotr Baranowski, zastępca naczelnika - Marek Waldowski , gospodarz - Jacek Baranowski, sekretarz - Regina Witkowicz, skarbnik - Jerzy Kania, członek zarządu ds. młodzieży - Jan Grzesik, członkowie zarządu - Stanisław Sajko i Stanisław Rutkowski


W skład wyposażenia OSP wchodzą 3 wozy bojowe i autobus marki Jelcz:
SLRT
Podwozie - Lublin 3
Zabudowa Zbigniew Szczęściak
Rok produkcji - 1999
Numer operacyjny: 669[P]13

Przedział załogi:
aparat cyfrowy, dwa lizaki, narzędzia, gaśnica, rękawiczki gumowe, 2 stacje nasobne.

Przedział sprzętowy: koc, buty gumowe długie, zbiornik wodny o pojemności 300 litrów, cztery lampy błyskowe, cztery pachołki, sorbent, piła do cięcia drewna marki STIHL, piła do cięcia betonu i stali marki STIHL, zestaw PSP R1 (nosze typu deska, szyny Kramera i torba medyczna), dwie kamizelki ostrzegawcze, dwie gaśnice proszkowe 4 kg, dwie szczotki, dwa statywy do najaśnic, dwa zwijadła przedłużaczy, dwie pojedyncze najaśnic, jeden zestaw podwójnych najaśnic, reflektor akumulatorowy, taśma ostrzegawcza, paliwa i mieszanki do maszyn, zestaw hydrauliczny z systemem mono-złączy firmy LUKAS, łańcuchy i inny osprzęt do LUKASa (nożyce typu kombi i nowe nożyce z serii streamline S 330) kliny, nożyce do cięcia drutu, agregat prądotwórczy marki GEKO o mocy 2,3 kW, pompa wysokociśnieniowa, zwijadło szybkiego natarcia.GBA 2,5/20
Podwozie - MAN / STAR 12.185
Rodzaj napędu - 4 x 2
Autopompa - jednozakresowa Stolarczyk
Pojemność zbiornika wody/środka pianotwórczego – 2500/250 litrów
Zabudowa STOLARCZYK
Rok produkcji - 2003
Numer operacyjny 669[P]11

Kabina załogi: walizka narzędziowa trzy pasy bojowe, apteczka samochodowa, latarki, maski do aparatów ODO, lewarek, gaśnica samochodowa, radiostacja.

Skrytka 1 sprzęt przeciw owadom - sezonowo, koce gaśnicze, linki ratownicze, wodery, kliny, zwijadło przedłużacza o długości 20 m, dwa zestawy podwójnych najaśnic, łom, topór ciężki, bosak lekki, statyw do najaśnic, agregat prądotwórczy marki PHONIX o mocy 3kW, kanister z benzyną do agregatu.

Skrytka 2 trzy odcinki węża W52, trzy odcinki węża W25, wąż do pompowania kół, zestaw narzędzi, trójkąt ostrzegawczy, hydronetka, cztery pachołki, siekiera, topór, torba medyczna OSP R-1, prądownica pianowa 4/15.

Skrytka 3 pompa szlamowa marki Honda WT30X, klucz do hydrantu podziemnego krótki, cztery króciaki, dwa siodełka wężowe.

Skrytka 4 stojak hydrantowy podziemny, piła spalinowa do cięcia drewna marki STIHL, smok ssawny, smok ssawny skośny, zbierak, dwa przełączniki 110/75, dwa aparaty ODO nadciśnieniowe, gaśnica śniegowa 10 kg-owa, sorbent, paliwa i mieszanki do urządzeń, trzy odcinki węża W52.

Skrytka 5 klucze do hydrantów, sześć odcinków węża W52, sześć odcinków węża W75, klucze do łączników, przełącznik 75/52, klucz do hydrantu długi, dwie prądownice W52 uniwersalne, prądownica W52 zamykana, linki podpinki, prądownica W75 zamykana.

Skrytka 6 zwijadło szybkiego natarcia o długości 40m, prądownica uniwersalna do szybkiego natarcia, prądownica do szybkiego natarcia, do podawania piany, rozdzielacz kulowy, zasysasz pianowy, wysysacz głębinowy (inżektor), kurtyna wodna.

Skrytka 7 tablica rozdzielcza autopompy, zawory odcinek węża W75 do napełniania zbiornika. Dach D10W aluminiowa, trzy odcinki węża ssawnego, działko wodno-pianowe, dwie wytwornice pianowe WP2/75, dwa szpadle, pływak, neutralizator, miotła, dwie łopaty zbiornik brezentowy o pojemności 2500 litrów, sito kominowe - sezonowo.GBA 2,5/25
Podwozie - MAN TGM 13.280
Moc maksymalna - 206 kW (280 KM)
Rodzaj napędu - 4 x 4
Autopompa - dwuzakresowa STOLARCZYK S 20 HP
Pojemność zbiornika wody/środka pianotwórczego – 2500/250 litrów
Zabudowa STOLARCZYK
Zainstalowany system zraszaczy
Rok produkcji - 2008
Numer operacyjny 669[P]12

Kabina załogi: skrzynka narzędziowa, wąż do pompowania kół, pasy bojowe, apteczka samochodowa, lewarek, dwie radiostacje nasobne, cztery ładowarki do radiostacji nasobnych, cztery latarki kątowe marki Survivor z ładownicami, gaśnica samochodowa, dwa aparaty powietrzne z maskami firmy Auer, szperacz, 3 x radiostacja.

Skrytka 1 pilarka do cięcia stali i betonu marki STIHL, pilarka do cięcia drewna marki STIHL 026, oraz piła ratownicza marki STHIL ,najaśnice, agregat prądotwórczy marki Phoenix 3000, maszt oświetleniowy z elektrycznym sterowaniem, kanistry z paliwem do urządzeń.

Skrytka 2 nosze typu deska, torba PSP R1, linki strażackie, buty gumowe długie, podpinki wężowe, linka holownicza, linki ratownicze.

Skrytka 3 dwa siodełka wężowe, komplet mostków przejazdowych, wentylator osiowy WO-14, stojak hydrantowy, klucz do hydrantu.

Skrytka 4 dwa aparaty powietrzne, cztery szpadle, dwie łopaty, łom, bosak lekki, nożyce do cięcia drutu, siekiera, łom lekki, sagan.

Skrytka 5
sześć odcinków węża W75, dziewięć odcinków węża W52, dwie prądownice W52 typu TURBO, prądownica W52 zamykana, prądownica W75 zamykana, reduktory, rozdzielacz kulowy, wytwornica pianowa WP 2/75, klucze do armatury wodnej.

Skrytka 6 zwijadło szybkiego natarcia o długości 60 m zwijane automatycznie, nakładka pianowa do prądownicy pistoletowej, prądownica pianowa PP 2/15, prądownica pianowa PP 4/15, inżektor, kurtyna wodna, zbieracz, smok ssawny prosty, trzy krótkie węże do napełniania zbiornika, reduktor W75/52.

Skrytka 7 tablica rozdzielcza autopompy, zawory, motopompa pływająca Niagara, wyciągarka elektryczna.

Dach D10W aluminiowa, trzy odcinki węża ssawnego, działko wodno-pianowe typ STOLARCZYK DWP 16/8, pływak, miotła.


Oraz autobus marki Jelcz, który jest również w podziale bojowymi brał udział w działaniach podczas wypadku masowego w Płytnicy kiedy to pociąg osobowy zderzył się ciężarówką w wyniku czego lokomotywa z wagonem wykoleiły się. Nasz autobus został zadysponowany do przewozu osób z miejsca wypadku do Poznania.Autobus jest również wykorzystywany do celów rekreacyjnych w ostatnim czasie odbyła się wycieczka strażaków z OSP w Krajence i JRG w Złotowie do 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań Krzesiny.Więcej informacji znajdziecie państwo na stronie domowej OSP: www.ospkrajenka.pl
phone
+48 (061) 848 13 91
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja

RSS ODDZIAŁU

Kliknij i dodaj nasze kanały informacyjne do swojego czytnika RSS.

PLIKI DO POBRANIA

Kliknij aby przejść do listy plików do pobrania. Znajdziesz tu dokumenty, formularze oraz wiele innych.

WIZYTÓWKI OSP

Kliknij aby zobaczyć wizytówki naszych OSP. Zdjęcia, Kontakty, Dane adresowe.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

Kliknij aby zapisać się do Newslettera naszego Zarządu Wojewódzkiego

Na górę Strona główna
lupka